Piatok, 18. jún 2021. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

USA sledujú dráhu čínskej rakety, ktorá by sa mala zrútiť na Zem: Hrozí pád do obývanej oblasti

Hovorca amerického ministerstva obrany (Pentagónu) John Kirby
Hovorca amerického ministerstva obrany (Pentagónu) John Kirby
Zdroj: TASR/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
06.05.2021 18:25

WASHINGTON - Americké ministerstvo obrany (Pentagón) pozorne sleduje trajektóriu časti čínskej rakety, ktorá by mala podľa očakávaní spadnúť tento víkend nekontrolovateľne na Zem. Vylúčené pritom nie je ani riziko jej zrútenia do obývanej oblasti.


K Zemi sa nekontrolovateľne rúti čínska raketa: VIDEO Nevie sa, kam dopadne dážď trosiek

S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie Pentagónu o tom informovala agentúra AFP. Čínska raketa Dlhý pochod 5B minulý štvrtok vyniesla na obežnú dráhu základný modul novej čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Nebeský palác). Jeden zo stupňov tejto nosnej rakety sa však po dosiahnutí obežnej dráhy vymkol spod kontroly a vedci varovali pred jeho nekontrolovateľným vstupom do zemskej atmosféry. 

Podľa hovorcu Pentagónu Johna Kirbyho je americký minister obrany Lloyd Austin s "touto situáciou oboznámený s tým, že Americké Veliteľstvo pre vojenské operácie vo vesmíre (SpaceCom) trajektóriu fragmentov tejto rakety podrobne sleduje".

Kirby uviedol, že je ešte príliš skoro na to vedieť, či je možné podniknúť nejaké kroky, napríklad zničiť padajúce komponenty rakety v prípade, že budú ohrozovať obývané oblasti. "Monitorujeme to čo najpodrobnejšie, ako len môžeme," dodal Kirby. Podľa neho by mala časť čínskej rakety dopadnúť na Zem niekedy počas soboty 8. mája.

Podľa odborníkov by mala väčšina z padajúcej časti rakety pri vstupe do atmosféry zhorieť. Jej zvyšky by mali s najväčšou pravdepodobnosťou dopadnúť do oceánu. Trosky čínskej vesmírnej rakety Dlhý pochod 5 minulý rok v máji dopadli aj na územie Pobrežia Slonoviny a poškodili niekoľko vidieckych obydlí. Išlo o najväčší dopad svojho druhu od roku 1979, keď na Zem spadlo americké vesmírne laboratórium Skylab.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Space Videos/Forbes Breaking News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články