Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

USA majú obavy: VIDEO Táto krajina je vraj čoraz agresívnejšia, dokáže poškodiť svetový poriadok!

 Antony Blinken
Antony Blinken
Zdroj: SITA/Carlos Barria/Pool Photo via AP
03.05.2021 18:03

WASHINGTON - V poslednom čase sa správa na domácej scéne čoraz represívnejšie a v zahraničí je čím ďalej agresívnejšia. Aj takéto slová odzneli z úst amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena na adresu Číny v rozhovore s televíziou CBS, odvysielanom v nedeľu.


Apokalyptický konflikt? Napätie medzi USA a Čínou predstavuje hrozbu: Môže zasiahnuť celý svet

Na otázku, či Washington smeruje k vojenskej konfrontácii s Pekingom, Blinken odpovedal, že "dostať sa do tohto bodu, alebo len k nemu smerovať, je proti záujmu Číny i Spojených štátov". "V posledných rokoch sme ale svedkami toho, že sa Čína správa doma čím ďalej represívnejšie a v cudzine čím ďalej agresívnejšia," podotkol Blinken v relácii 60 Minutes.

"Čína je jedinou krajinou sveta, ktorá má vojenské, ekonomické a diplomatické kapacity poškodiť svetový poriadok, ktorý si tak vážime a ktorý sme odhodlaní brániť," uviedol šéf americkej diplomacie. "Naším cieľom nie je Čínu skrotiť či obmedziť, ale zachovať tento poriadok," dodal.

Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

O údajných krádežiach amerických obchodných tajomstiev a duševného vlastníctva v rádoch miliárd dolárov zo strany Číny Blinken povedal, že administratívu prezidenta Joea Bidena to veľmi znepokojuje. "Pôsobí to ako akcia niekoho, kto sa snaží súťažiť nečestne a čím ďalej viac nepriateľsky," vyhlásil minister. Spojeným štátom sa ale podľa neho stále viac darí spájať podobne postihnuté krajiny a spoločne takéto kroky odmietať.

Joe Biden
Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

Blinken v nedeľu pricestoval do Londýna na schôdzku ministrov zahraničia skupiny G7, kde je Čína jednou z tém. Biden označil súperenie s Čínou za najväčšiu americkú zahraničnopolitickú výzvu. Pri svojom prvom prejave v Kongrese sľúbil zachovať silnú americkú vojenskú prítomnosť v indicko-pacifickej oblasti a podporiť americký technologický rozvoj.


Galéria

 Antony Blinken Ilustračné foto Joe Biden Čínsky prezident Si Ťin-pching

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/60 Minutes

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články