Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Veľká demonštrácia kvôli KORONAVÍRUSU: VIDEO Tisíce ľudí v uliciach! Potýčky s políciou

Polícia mala plné ruky práce.
Polícia mala plné ruky práce.
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
21.04.2021 20:27

BERLÍN - Polícia v nemeckej metropole Berlín použila v stredu slzotvorný plyn a paprikový sprej na rozohnanie tisícov účastníkov demonštrácie, ktorú podnietila navrhovaná novela zákona o ochrane pred infekciami, o ktorej rokovali poslanci dolnej komory parlamentu (Bundestagu) a aj ju popoludní schválili.


KORONAVÍRUS Ľudia už toho majú po krk: Protesty proti pandemickým opatreniam

Polícia okolo 12.30 h nariadila davu vyše 8000 ľudí, aby sa rozišiel, keďže nerešpektoval protipandemické opatrenia a ohrozoval tým verejnú bezpečnosť. Keď sa ich policajti snažili rozohnať, viacerí protestujúci na nich zaútočili a hádzali na nich fľaše a následne došlo k fyzickým potýčkam s políciou. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Veľká demonštrácia kvôli KORONAVÍRUSU:
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

Poriadkové sily zadržali najmenej sedem ľudí, pričom niektorí z demonštrantov sa zatknutých usilovali oslobodiť. Demonštranti skandovali heslá ako napríklad "Mier, sloboda, žiadna diktatúra", "Sme ľudia" či "Nie zákonu, ktorý občanov zbavuje moci". V nasadení je okolo 2200 policajtov. Budova Ríšskeho snemu, ako aj Brandenburská brána a ich okolie boli uzavreté.

Kameňom úrazu je novela zákona

Poslanci nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) schválili v stredu popoludní novelu zákona o ochrane pred infekciami, ktorá zavádza jednotné pravidlá v boji s koronavírusovou pandémiou na celoštátnej úrovni. Informovala o tom agentúra DPA.

Veľká demonštrácia kvôli KORONAVÍRUSU:
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

Dolná komora parlamentu prijala v pléne hlasmi bloku konzervatívnych strán CDU/CSU a sociálnych demokratov (SPD) tzv. núdzovú brzdu, ktorá má pomôcť v boji proti tretej vlne pandémie a stúpajúcemu počtu nakazených. Za novelu zákona hlasovalo 342 poslancov, 250 bolo proti a 64 sa zdržalo.

Zákon okrem iného umožňuje celoštátne zaviesť zákaz vychádzania, zatváranie škôl či prísnejšie pravidlá pre obchody. Takéto opatrenia budú platiť v prípade, že týždňová incidencia, teda počet prípadov na 100.000 obyvateľov, sa bude v nejakom okrese či meste pohybovať tri dni za sebou na hodnote vyššej ako 100.

Veľká demonštrácia kvôli KORONAVÍRUSU:
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

V takýchto regiónoch následne začne platiť súbor opatrení vopred stanovených spolkovou vládou, medzi ktoré patria aj obmedzenie prevádzky obchodov, kultúrnych a športových zariadení, obmedzenie stretávania sa (členovia jednej domácnosti s maximálne jednou ďalšou osobou okrem detí do 14 rokov) či zákaz vychádzania od 22.00 h do 05.00 h. Ak by bola týždňová incidencia tri dni po sebe vyššia ako 165, prešli by školy o dva dni neskôr na dištančné vzdelávanie.

Veľká demonštrácia kvôli KORONAVÍRUSU:
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

Spolková vláda chce týmto rozhodnutím dosiahnuť zjednotenie pravidiel a ukončiť výrazné rozdiely v zavedených opatreniach medzi 16 spolkovými krajinami. Vo štvrtok sa novelou zákona bude zaoberať Spolková rada a následne v krátkom čase nadobudne účinnosť, pričom prijaté opatrenia by mali trvať do konca júna.

 

 

 

 


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Reuters/FAZ/euronews

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články