Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

KORONAVÍRUS Dánsko zvládlo skúšku masívneho očkovania: Za deň zaočkovali vyše 100-tisíc ľudí

V Dánsku za deň zaočkovali vyše 100-tisíc ľudí
V Dánsku za deň zaočkovali vyše 100-tisíc ľudí
Zdroj: SITA/Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix via AP
13.04.2021 13:05

KODAŇ - V Dánsku v pondelok za jeden deň zaočkovali protikoronavírusovými vakcínami viac než 100.000 ľudí, čo predstavuje takmer každého päťdesiateho Dána. Išlo o test vyťaženosti dánskych vakcinačných stredísk pred očakávaným nárastom dodávok očkovacích látok, píše agentúra DPA.


Za 24 hodín zaočkovali v celej krajine podľa dánskeho ministra zdravotníctva Magnusa Heunickeho 104.824 ľudí. V Dánsku išlo o rekordný počet zaočkovaných za jediný deň, píše DPA. Cieľom vlády bolo v pondelok podať vakcínu 100.000 ľuďom vo viac ako 60 očkovacích centrách v piatich dánskych regiónoch. Tie si takto mali vyskúšať, či sú ich logistické a IT systémy pripravené na väčší nápor ľudí po dodaní vyššieho množstva vakcín, čo sa očakáva už čoskoro.

V pondelok v Dánsku očkovali vakcínami od spoločností Pfizer BioNTech a Moderna. Vakcína od spoločnosti AstraZeneca sa v Dánsku nebude používať až do odvolania. Dôvodom sú podozrenia z jej možných, i keď veľmi zriedkavých vedľajších účinkov v podobe tvorby krvných zrazenín. Tamojšie očkovacie strediská otestovali svoje maximálne kapacity aj koncom februára, keď tam za jediný deň zaočkovali vyše 30.000 ľudí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články