Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Boje na severe Jemenu neutíchajú: O život prišli ďalšie desiatky ľudí

Konflikt v Jemene neutícha
Konflikt v Jemene neutícha
Zdroj: SITA/AP Photo/Hani Mohammed, File
10.04.2021 14:21

SANÁ - Dovedna 31 jemenských povstalcov a 22 príslušníkov vládnych síl prišlo za posledných 24 hodín o život v bojoch provincii Márib na severe Jemenu. Píše o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na údaje poskytnuté zdrojmi jemenskej armády.


Iránom podporovaní povstalci, tzv. húsíovia, vo februári zintenzívnili bojové akcie cieľom zmocniť sa strategického mesta Márib, ktoré je metropolou rovnomennej provincie. Toto mesto leží v blízkosti bohatých ropných ložísk a približne 120 kilometrov východne od mesta Saná, ktoré už povstalci kontrolujú. Jeden zo zmienených zdrojov uviedol, že počas posledných bojov sa "povstalcom podarilo zmocniť sa časti územia". Podľa jeho slov samotné mesto Márib nie je ohrozené.

Jemen je v stave občianskej vojny od roku 2014, keď húsíovia dobyli hlavné mesto Saná a väčšinu severu krajiny. V roku 2015 sa do vojny zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, stojaca na strane legitímnej jemenskej vlády. Irán podporujúci húsíov je rivalom Saudskej Arábie v oblasti Blízkeho východu.

Konflikt si vyžiadal desaťtisíce životov a milióny ľudí prinútil opustiť svoje domovy. Vytvoril tiež humanitárnu krízu, ktorú OSN označuje za najhoršiu na svete.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články