Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

KORONAVÍRUS Poľsko pokračuje v očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca
Zdroj: SITA/AP Photo/Christophe Ena
08.04.2021 18:38

VARŠAVA - Poľské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok opätovne potvrdilo svoju dôveru v očkovaciu látku vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca. Hovorca poľského rezortu zdravotníctva uviedol, že vakcína je účinná a bezpečná a v Poľsku po jej podaní nikto nezomrel. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Onet.pl.


Agentúra DPA však súčasne pripomenula, že niektoré európske krajiny obmedzili alebo pozastavili používanie vakcíny po správach, že by mohla spôsobovať krvné zrazeniny. Hovorca poľského rezortu zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz na štvrtkovej tlačovej konferencii vo Varšave uviedol, že Poľsko považuje vakcínu AstraZeneca za efektívnu a bezpečnú. Dodal, že v Poľsku "nemáme potvrdené úmrtia po očkovaní" týmto preparátom.Spresnil tiež, že v Poľsku nie je potvrdené žiadne úmrtie priamo súvisiace s akoukoľvek vakcínou. Uviedol, že sa zaznamenávajú úmrtia ľudí po očkovaní, ale analýza nateraz ukazuje, že nemajú priamy vzťah k očkovaniu.

Informoval, že v Poľsku bolo podaných 6,7 milióna dávok očkovacích látok, pričom úrady dostali 5700 hlásení o postvakcinačných reakciách. Podľa údajov poľskej vlády najmenej jednu dávku vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 dostalo 4,9 milióna obyvateľov Poľska. Obe dávky boli podané 2,09 miliónu obyvateľov. Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu uviedla, že napriek veľmi zriedkavo hláseným vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca jej celkové výhody pri prevencii covidu prevažujú nad rizikami.

Vedľajšie účinky spomenuté agentúrou EMA sa týkajú možnej súvislosti s veľmi ojedinelými prípadmi neobvyklých krvných zrazenín sprevádzaných nízkym počtom krvných doštičiek. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski sa predtým vo štvrtok spojil so svojimi rezortnými kolegami z členských štátov EÚ, aby diskutovali o najnovšom stanovisku EMA k očkovaniu AstraZenecou.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články