Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

KORONAVÍRUS Veľké obavy vedcov: V tejto krajine vyčíňa mutácia, ktorá ohrozuje celý svet!

Nemocnice v Brazílii čelia náporu pacientov.
Nemocnice v Brazílii čelia náporu pacientov.
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres
30.03.2021 12:27

PORTO ALEGRE - Brazília bojuje proti variantu covidu-19 z Amazónie, ktorý by mohol ohroziť celý svet. Táto latinskoamerická krajina je domovom len necelých troch percent svetovej populácie, ale v súčasnosti na ňu pripadá takmer tretina denných prípadov úmrtia na covid-19. Za tento vysoký počet je zodpovedný prevažne brazílsky variant infekcie P.1. V Brazílii už po nákaze koronavírusom zomrelo viac než 312-tisíc ľudí a denne pribúda viac ako 3000 ďalších obetí. Horšie sú na tom už len oveľa ľudnatejšie Spojené štáty.


Hrozivé varovanie vedca: Môže vzniknúť supervírus, proti ktorému nepomôže ani očkovanie

"Sme tu v zákopoch a vedieme vojnu," povedala podľa The Wall Street Journal Andreia Cruzová, 42-ročná sestra na pohotovosti nemocnice v juhobrazílskom meste Porto Alegre. Len počas posledných troch týždňov v okolitom štáte Rio Grande do Sul zomrelo po nákaze koronavírusom okolo 5000 ľudí - viac ako za posledné tri mesiace uplynulého roka.

Šírenie vírusu v Brazílii môže túto krajinu s 213 miliónmi obyvateľov zmeniť na globálne riziko pre verejné zdravie. Takzvaný kmeň P.1, ktorý už bol zistený v 20 krajinách a minulý týždeň sa jeho výskyt potvrdil v New Yorku, je podľa novej štúdie až 2,2-krát nákazlivejší než predchádzajúce verzie koronavírusu. U tohto kmeňa je tiež až o 61 percent vyššie riziko, že sa ľudia nakazia opakovane.

Kmeň P.1 je teraz zodpovedný za väčšinu novo nakazených v Brazílii, kde mnoho lekárov uvádza, že prijímajú vyšší počet mladších a inak zdravých pacientov. Zhruba 30 percent ľudí, ktorí po nákaze koronavírusu umierajú, je teraz mladších ako 60 rokov.

KORONAVÍRUS Veľké obavy vedcov:
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

KORONAVÍRUS Veľké obavy vedcov:
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

Pandémii nie je zďaleka koniec

Odborníci na otázky verejného zdravia varujú, že nejde len o brazílsku krízu, a poukazujú na všeobecnú ľahostajnosť v USA i ďalších krajinách voči rizikám, ktoré plynú z Latinskej Ameriky a ďalších nenaočkovaných oblastí sveta. Brazília zatiaľ plne naočkovala necelé dve percentá populácie.

"Objavujú sa tlaky na vyhlásenie, že pandémia sa už skončila, ale koniec ešte nie je," povedal epidemiológ Harvardovej univerzity William Hanage. "Desím sa pomyslenia, čo sa stane, či sa P.1 podarí preniknúť na miesta, ktoré ešte nejaký čas pokryté očkovaním nebudú," dodal.

KORONAVÍRUS Veľké obavy vedcov:
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

V nemocnici Moacyr Scliar v meste Porto Alegre sa lekári snažia postarať o čo najväčší počet pacientov, z ktorých mnohí musia celé dni spať na stoličkách, zatiaľ čo lapajú po dychu v rozpálenom nemocničnom krídle. "Keď sa pohnem, búši mi srdce a ťažko sa mi dýcha," povedala 30-ročná Jeanne Silvaová s tvárou skrivenou bolesťou, ktorá už 30 hodín presedela v kresle s kyslíkovými hadičkami v nose. "Som vydesená," dodala.

Čím dlhšie sa víruš šíri, tým má vyššiu šancu mutovať

Vedci uvádzajú, že podľa predbežných štúdií sú existujúce vakcíny, ktoré sa vo svete používajú, účinné aj proti kmeňu P.1. Budú ale potrebné ďalšie štúdie, ktoré overia, či nový variant znižuje ich účinnosť. Čím dlhšie bude mať koronavírus príležitosť sa šíriť a mutovať, tým vyššia je možnosť, že sa objavia ešte agresívnejšie kmene ohrozujúce pokrok očkovania v USA i na ďalších miestach.

KORONAVÍRUS Veľké obavy vedcov:
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

Ešte znepokojujúcejšia je skutočnosť, že už začal mutovať aj samotný variant P.1 a vykazuje zmeny, ktoré by ho mohli urobiť ešte nákazlivejší, uviedol Felipe Naveca, ktorý pracuje pre zdravotnú Nadáciu Oswalda Cruza a viedol jeden z prvých výskumov P.1. "Ak koronavírusu nezabránime v obehu, neprestane sa vyvíjať," dodal.

Vedci o obavách z mutácií KORONAVÍRUSU: Majú dobrú správu, no tento variant ich znepokojuje!

Riziká brazílskeho kmeňa sú značné

Laxný prístup k noseniu rúšok či respirátorov, nedodržiavanie spoločenských odstupov a pomalé spustenie očkovania pomohli Brazíliu zmeniť v dokonalú liaheň nových variantov vírusu, uvádzajú vedci. Kmeň P.1 sa prvýkrát objavil v priemyselnom Manause, odkiaľ ho pravdepodobne vodiči nákladných automobilov nevedomky pomohli rýchlo rozšíriť po celej krajine.

Tento kmeň sa objavil neskôr ako britský variant B.1.1.7 a stále zostáva do istej miery záhadou - čiastočne preto, že Brazília vykonáva podstatne menej testov ako Británia, a údajov je teda menej. Zatiaľ čo vedci vedia, že P.1 je nákazlivejší a náchylnejší k opakovaným nákazám, zatiaľ nedospeli k jednoznačnej odpovedi, či je tiež viac smrtiaci.

KORONAVÍRUS Veľké obavy vedcov:
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

Lekári v celej Brazílii, s ktorými hovorili novinári denníka WSJ, však potvrdzujú, že riziká kmeňa P.1 sú zjavné a značné. "Máme tu pacientov, ktorí nie sú obézni, nemajú ďalšie pridružené choroby a nie sú starí, a napriek tomu ich vírus premôže," povedal doktor Diego Montarroyos Simões z jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici v severovýchodnom meste Recife. 


Galéria

Nemocnice v Brazílii čelia

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/DW News/WDR aktuell/stern/CNN/ABC 10 News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články