Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Vedci skúmali letokruhy stromov: Hrozivé odhalenie! Tento jav v Európe sa neudial už tisícročia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
19.03.2021 21:00

LONDÝN - Suchá a horúčavy, ktoré po roku 2014 sužujú Európu, sú najhoršie od čias Rímskej ríše. Vyplýva to zo záverov štúdie vzniknutej na základe skúmania letokruhov stromov.


Otec s dcérou (5) neverili vlastným očiam: VIDEO Pri prechádzke narazili na vzácny úkaz

Vlny horúčav v minulých rokoch mali podľa vedcov devastujúce dôsledky v podobe tisícok predčasných úmrtí, zničenej úrody či lesných požiarov. Nízke hladiny riek miestami zastavili lodnú dopravu aj chladenie jadrových elektrární. Hlavnou príčinou sú vysoké teploty, ktoré boli v posledných rokoch zaznamenané po celej Európe. Klimatológovia predpovedajú v budúcnosti ešte extrémnejšie a častejšie horúčavy a suchá. Uviedol denník The Guardian.

"Všetci sme si vedomí sledu výnimočne horúcich a suchých liet, ktoré sme mali v posledných niekoľkých rokoch," uviedol profesor a vedúci štúdie Ulf Büntgen z Cambridgeskej univerzity. "Naše výsledky ukazujú, že to, čo sme zažili, je mimoriadne. Táto séria nemá za posledných 2000 rokov obdobu," uviedol. Skúmané údaje končia rokom 2018, pričom v rokoch 2019 a 2020 boli letá v Európe tiež veľmi horúce.

Klimatológovia uvádzajú, že suchá spôsobila zmena tryskového prúdenia a obehu vzduchu nad kontinentom a že ich hlavným pôvodcom bola klimatická zmena. "Zmena klímy (znamená), že extrémne podmienky budú stále častejšie, čo by mohlo byť zničujúce pre poľnohospodárstvo, ekosystémy i spoločnosť ako takú," dodal Büntgen.

Ilustračné foto
Vedci skúmali letokruhy stromov:
Zdroj: Getty Images

Štúdia prebiehala aj prispením Čechov

Na štúdii sa podieľal aj Miroslav Trnka, profesor Ústavu výskumu globálnej zmeny CzechGlobe Akadémie vied ČR a zároveň profesor Mendelovej univerzity v Brne. Podľa neho je strmý nárast výskytu sucha obzvlášť znepokojujúci v poľnohospodárstve a lesníctve. "Bezprecedentné odumieranie lesov v strednej Európe potvrdzuje naše výsledky," uviedol.

Štúdia, ktorú v pondelok zverejnil časopis Nature Geoscience, analyzovala 27-tisíc letokruhov zo 147 dubov. Drevo zo žijúcich stromov pomohlo určiť vývoj sucha v poslednom storočí, pre zvyšné obdobie novoveku odborníci skúmali trámy starých budov, ako napríklad kostolov. Dáta k podobe klímy v stredoveku získali z kmeňov dubov, ktoré sa zachovali v riečnych naplaveninách či štrkových korytách. Pre antickú éru potom použili drevo zo studní.

Predchádzajúce rekonštrukcie klímy z letokruhov využívali šírku a hustotu letokruhov na určenie teploty. Štúdia vedená Büntgenom sa zamerala na množstvo izotopov uhlíka a kyslíka, aby ukázala, koľko vody mali stromy k dispozícii. To vo výsledku dalo vedcom predstavu o miere sucha v daných obdobiach. Ukázalo sa, že vysoká frekvencia súch v posledných rokoch bola v Európe bezprecedentná, dokonca aj v porovnaní so skoršími zničujúcimi suchami, ako bolo to v dobe renesancie na začiatku 16. storočia.

Vzorky dreva využité pre rekonštrukciu klimatických podmienok v strednej Európe pochádzali z Česka a Bavorska.

Ilustračné foto
Vedci skúmali letokruhy stromov:
Zdroj: pixabay.com

Nemáme sa na čo tešiť

Štúdia tiež uvádza, že letá v strednej Európe sa stávajú v posledných dvoch miléniach čoraz suchšie nehľadiac na súčasné globálne otepľovanie. Ako dôvod tohto dlhodobého trendu vedci vylučujú sopečnú činnosť či slnečné cykly a prikláňajú sa k záveru, že je to spôsobené drobnými odchýlkami dráhy obehu Zeme okolo Slnka.

Klimatická kríza súvisí aj s extrémne vlhkým počasím v zime, pripomína The Guardian. Zrážky v Británii 3. októbra minulého roka boli najvýdatnejšie od začiatku meraní v roku 1891. Podľa štúdie zverejnenej minulý týždeň je v dôsledku globálneho otepľovania trikrát pravdepodobnejšie, že sa takéto prívaly dažďa budú opakovať. V roku 2100 bude pri zachovaní súčasných trendov pravdepodobnosť až desaťnásobná. 


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články