Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Blinken vyzval na zastavenie prenasledovania opozície v Rusku: Zadržali už viac ako 200 politikov

 Antony Blinken
Antony Blinken
Zdroj: SITA/Carlos Barria/Pool Photo via AP
14.03.2021 06:26

WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v sobotu na ukončenie "prenasledovania nezávislých hlasov" po zatknutí približne 200 opozičných politikov a komunálnych poslancov v Rusku. Informovala o tom agentúra AFP.


Zatiaľ čo ruská polícia rozpúšťa opozičné protesty bežne, hromadné zatýkanie komunálnych poslancov na konferencii doposiaľ nemalo obdobu. "Žiadame zastavenie prenasledovania nezávislých hlasov," napísal Blinken na Twitteri po tom, ako ruské úrady "pritiahli skrutky" voči kritikom Kremľa pred parlamentnými voľbami. Poznamenal, že "ruská vláda zadržala takmer 200 komunálnych vodcov a politikov, vrátane politických aktivistov Vladimira Kara-Murzu a Julije Galaminovej, z pochybných dôvodov".

Predstavitelia z viac ako 50 ruských regiónov sa zišli v sobotu v Moskve, aby diskutovali o parlamentných a komunálnych voľbách naplánovaných na september. Jeden z organizátorov stretnutia Andrej Pivovarov v rozhovore pre AFP z policajnej stanice povedal, že účastníci fóra boli zadržaní, pretože úrady sa domnievali, že konferenciu organizovalo hnutie Otvorené Rusko, ktoré založil bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články