Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Rusko ponúklo veľvyslanectvám očkovanie Sputnikom V: Tieto krajiny to prijali! Medzi nimi aj Slovensko

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Janos Vajda/MTI via AP
10.03.2021 19:00

MOSKVA/BRATISLAVA - Rusko ponúklo v krajine akreditovaným diplomatom všetkých štátov, aby sa proti covidu-19 nechali zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V. Najmenej päť západných veľvyslanectiev, okrem iného Slovensko, ponuku prijalo, uviedol denník Financial Times ( FT). České veľvyslanectvo ponuku tiež dostalo, ale nevyužilo ju.


Európska lieková agentúra varuje všetky členské krajiny: Nemáme dáta, neschvaľujte sami Sputnik V!

Slovenské ministerstvo zahraničia informácie o očkovaní svojich diplomatov v Moskve bližšie nekomentovalo. "Očkovanie je súkromnou a slobodnou voľbou každého občana SR, teda aj našich zamestnancov," odpovedal na otázku ČTK hovorca ministerstva Juraj Tomaga.

"Môžem potvrdiť, že veľvyslanectvo ČR v Moskve túto ponuku dostalo. Ale nevyužili sme ju vzhľadom na to, že táto vakcína nie je registrovaná ani v Európskej únii, ani v Českej republike," povedal ČTK v telefonickom rozhovore tlačový tajomník úradu Jan Jindřich. Dodal, že veľvyslanectvo nebráni jednotlivým pracovníkom, aby sa nechali individuálne očkovať tak, ako sami uznajú za vhodné.

Rusko ponúklo veľvyslanectvám očkovanie
Zdroj: SITA/AP Photo/Risto Bozovic

Británia a USA využijú vlastné zdroje

Britské či americké veľvyslanectvo v Moskve sa podľa FT namiesto ruskej vakcíny spoliehajú na očkovacie látky schválené v ich krajinách. Tými ale bude možné očkovať len na pôde veľvyslanectva, pretože ich použitie nie je v Rusku legálne. Britské veľvyslanectvo by malo zásielku vakcín pre zamestnancov a ich rodiny obdržať v najbližších mesiacoch diplomatickou poštou.

"Nie je to preto, že v Rusku je nedostatok vakcín. Sputnik V, štátom vyvinutá očkovacia látka, bola vlani v lete (ruskými úradmi) schválená ako prvá na svete. Podávaná je všetkým, ktorí ju chcú. Nízky dopyt znamená, že moskovské kliniky sú dobre zásobené; čakacia doba sa meria v minútach, nie týždňoch," poznamenal denník.

Rusko ponúklo veľvyslanectvám očkovanie
Zdroj: SITA/Zoltan Mathe/MTI via AP

Diplomati stáli pred dilemou

Dilema, či použiť alebo nepoužiť Sputnik V, sa pre diplomatov v Moskve stala podľa denníka obtiažnou záležitosťou, najmä preto, že vakcína - pôvodne zosmiešňovaná na Západe ako nebezpečné a unáhlene schválené dielo public relations - je teraz vedcami pokladaná za jednu z najúčinnejších na svete. A ruské ministerstvo zahraničia ponúklo očkovanie všetkým akreditovaným diplomatom v krajine, čo je lákavá ponuka pre mnoho zamestnancov, ktorí by inak museli na očkovanie čakať mesiace či dokonca roky, ak by boli vo vlasti.

Ruská zlatá baňa

Pre Kremeľ sa Sputnik V stal podľa FT prenesene zlatou baňou z hľadiska "mäkkej sily", teda nenásilného šírenia vplyvu, a to v čase, keď vzťahy s Európskou úniou a Spojenými štátmi v posledných šiestich mesiacoch skalilo zaobchádzanie s otráveným a potom uväzneným opozičným politikom Alexejom Navaľným. Vakcínu Rusi agresívne ponúkajú na trhoch krajín, ktoré nepatria k Západu, a to aj ako alternatívu k očkovacím látkam vyvinutým globálnymi farmaceutickými firmami, lačniacimi po zisku a dávajúcimi prednosť bohatším krajinám.

Ale aj niektoré z nich, ako je Maďarsko a Slovensko, sa teraz obrátili na Rusko, aby pomohlo núdzovými dodávkami Sputnika doplniť viaznuce dodávky západných vakcín - a to je ešte lepšia správa pre Kremeľ.

Rusko ponúklo veľvyslanectvám očkovanie
Zdroj: SITA/Andrea Costa/IssRSMarino via AP

Dobrá reklama

Očkovanie diplomatov tiež podľa FT znamená pekné titulky, ako zistil taliansky veľvyslanec v Moskve minulý mesiac. Ruskou vakcínou boli očkovaní tiež diplomati z moskovských veľvyslanectiev Bulharska, Švajčiarska, Grécka, Slovenska a Španielska. Mnohé ďalšie veľvyslanectvá, vrátane zastúpenia EÚ, uviedli, že ponechali na diplomatoch, aby si sami vybrali, akou vakcínou sa nechajú zaočkovať, poznamenal spravodajca FT. On sám sa nechal Sputnikom V očkovať.

"Pri raňajkách s diplomatom očkovaným Sputnikom minulý týždeň sme sa obaja zhodli, aké šťastie sme cítili, že sme už boli očkovaní, zatiaľ čo naši priatelia doma môžu ešte dlho čakať. Máme protilátky - a záleží na tom, že Rusko môže získať propagandistické body?" uviedol.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články