Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Návštevu v Iraku pápež ukončil omšou pod holým nebom v meste Arbíl

Návštevu v Iraku pápež ukončil omšou pod holým nebom v meste Arbíl
Návštevu v Iraku pápež ukončil omšou pod holým nebom v meste Arbíl
Zdroj: TASR/AP
07.03.2021 17:17

ARBÍL - Tisíce ľudí zaplnili v nedeľu športový štadión Fransa Harírího v meste Arbíl na severe Iraku, aby sa tam zúčastnili na omši pod holým nebom celebrovanej pápežom Františkom.


Táto omša bola vyvrcholením pápežovej návštevy v Iraku. V záverečnom príhovore uistil, že si Irak "uchová vo svojom srdci". Uviedol, že počas stretnutí v Iraku "počul hlasy smútku a straty, ale aj hlasy nádeje a útechy".

Vo svojej kázni pred tým pápež pripomenul, že v Iraku veľa ľudí "stále nesie rany z vojny a násilia". Dodal, že "sú to viditeľné, ale aj neviditeľné rany, a naším pokušením je reagovať na tieto bolesti ľudskou silou a múdrosťou". Podľa pápeža však "Ježiš ukazuje inú cestu": vedie ľudí k tomu, aby "túžili mať čisté srdcia, očistené od falošných istôt, ktoré obchodujú Boha s pominuteľnými záujmami".

Pápež v kázni tiež apeloval, aby sa ľudia prestali usilovať o pomstu, ktorá ich "len vťahuje do špirály nekonečných odviet", a vyzval, aby sa stali šíriteľmi evanjelia a "trpezlivými tvorcami" nových pomerov. Ocenil zároveň, že cirkev v Iraku "pracuje a šíri Ježišovo milosrdenstvo a odpustenie". Dodal, že mnohí z irackých kresťanov ponúkli pomoc chudobným a trpiacim, preto je presvedčený, že "cirkev v Iraku je živá".

Pre Vatikán je trvalá prítomnosť kresťanov v Iraku nevyhnutná na udržanie živých spoločenstiev viery, ktoré tam existujú od Ježišových čias. Populácia kresťanov sa pred inváziou pod vedením USA v roku 2003, ktorá uvrhla krajinu do chaosu, zmenšila z približne 1,5 milióna na dnešných iba pár stotisíc.

Štadión v prevažne kurdskom meste Arbíl, kde sa omša konala, je pomenovaný po zavraždenom asýrsko-kurdskom politikovi Fransovi Harírím a obvykle má kapacitu 30.000 ľudí. Organizátori však počet prítomných výrazne obmedzili v obave z rozšírenia koronavírusu SARS-CoV-2. Irak totiž za posledný mesiac zaznamenal až trojnásobný nárast počtu nakazených, medzi ktorými je aj apoštolský nuncius Mitja Leskovar. Ten zostal v karanténe a pápežom sa počas jeho návštevy v Iraku nestretol. Väčšina ľudí i duchovných zhromaždených na štadióne síce dodržiavala predpísané rozstupy, ale veľká časť z nich nemala nos a ústa prekryté rúškom či respirátorom, podotkla agentúra AFP.

Obrady sa konali pri oltári so sochou Panny Márie, ktorá bola zrekonštruovaná po tom, čo jej islamistickí extrémisti odsekli hlavu a ruky, informovala AP. Sochu previezli do Arbílu z kostola v starobylom asýrskom meste Keramlis vzdialenom necelých 30 kilometrov juhovýchodne od Mósulu, ktoré v auguste roku 2014 pripadlo Islamskému štátu.

K obsadeniu tohto mesta došlo dva mesiace po tom, čo extrémisti dobyli Mósul a jeho okolie, odkiaľ väčšina obyvateľov utiekla. V Keramlise islamisti zničili interiér Kostola svätého Addaja a sťali hlavu sochy Madony. Pápež František sa z Arbílu presunul do Bagdadu, kde strávi noc na apoštolskej nunciatúre. Do Ríma odcestuje v pondelok ráno.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články