Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Zdravotným sestrám chcú v Británii zvýšiť plat o 1 %: Tie považujú návrh za urážku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno
05.03.2021 19:42

LONDÝN - Zdravotné sestry v Británii označili vládny návrh zvyšovania platov o jedno percento za "urážku" a hrozia štrajkom. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.


Viacero pracovníkov v zdravotníctve uviedlo, že by si podľa návrhu na zvyšovanie platov polepšilo o 3,5 libry týždenne (približne 4 eurá). Odborový zväz Unite, ktorý zastupuje desaťtisíce zamestnancov pracujúcich pre Národnú zdravotnú službu (NHS), v reakcii na tento návrh varoval štrajkom.

Holly Turnerová, zdravotná sestra z anglického mesta Colchester, uviedla, že štrajk bude poslednou možnosťou, ale môže byť nutný pre dlhodobé zachovanie ochrany pacientov. "Sme vyčerpaní, demoralizovaní, nahnevaní a máme toho dosť," dodala. Zdravotná sestra Akeera Sheikhová, ktorá pracuje na jednotke intenzívnej starostlivosti a je zároveň členkou odborov Unite, zdôraznila, že zdravotnícky personál počas pandémie riskuje svoje životy.

Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Nadine Dorriesová vládnu ponuku v piatok obhajovala tým, že zdravotným sestrám sa v priebehu posledných troch rokov zvýšili platy o 12 percent a majú priemerný ročný plat okolo 34.000 libier (približne 39.400 eur).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články