Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Odchodom z funkcie sa to nekončí: Ďalší kongresman žaluje Trumpa za násilie v Kapitole

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon
05.03.2021 19:24

WASHINGTON - Americký demokratický kongresman Eric Swalwell podal v piatok na súde vo Washingtone žalobu voči bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a ďalším osobám za údajné podnecovanie k útoku na washingtonský Kapitol zo 6. januára, informovala agentúra AFP.


Swalwellov návrh na začatie súdneho konania sa vzťahuje i na exprezidentovho syna Donalda Trumpa mladšieho, právnika Rudyho Giulianiho a republikánskeho kongresmana Mo Brooksa. Títo podľa Swalwella viedli kampaň klamstiev a štvavých vyjadrení. Trump, jeho syn Donald, Giuliani a Brooks vystúpili ako rečníci na zhromaždení, ktoré predchádzalo januárovému útoku.

Trumpovi prívrženci 6. januára vtrhli do budovy amerického Kapitolu vo Washingtone v čase, keď tam členovia oboch komôr Kongresu hlasovali o definitívnom potvrdení víťazstva jeho súpera Joea Bidena vo vlaňajších prezidentských voľbách. Trump podľa Swalwella nebol schopný prijať volebnú porážku a "vyhlásil vojnu" voči nenásilnému odovzdaniu moci. Nový prezident Joe Biden nastúpil do úradu 20. januára.

Demokratický kongresman Bennie Thompson podal vo februári voči Trumpovi podobnú žalobu, pripomína AFP. Swalwell v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu zastupuje štát Kalifornia a bol aj jedným zo žalobcov z americkej Snemovne reprezentantov počas tohtoročného procesu impeachmentu voči Trumpovi.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články