Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Pápež František vyzýva na mierovú diskusiu: Nádeje mjanmarského ľudu nemôže pochovať násilie

Pápež František
Pápež František
Zdroj: TASR/Vatican News via AP
03.03.2021 14:15

VATIKÁN - Pápež František v stredu vyhlásil, že nádeje mjanmarského ľudu nemôže "pochovať násilie", a opäť vyzval na oslobodenie politických väzňov. Informovala o tom agentúra Reuters.


Pápež na konci svojej pravidelnej stredajšej generálnej audiencie apeloval priamo na mjanmarské vojenské orgány, "aby dialóg zvíťazil nad útlakom a pokoj nad nezhodami". Oslovil tiež medzinárodné spoločenstvo, "nech dohliada na to, aby nádeje obyvateľov Mjanmarska neboli "pochované násilím".

Mladí ľudia v tejto ázijskej krajine si podľa neho zaslúžia budúcnosť, kde nenávisť a nespravodlivosť ustúpia zmiereniu". Najvyšší pontifex tiež zopakoval výzvu, ktorú prvýkrát vyslovil minulý mesiac, a požiadal vojenských vodcov v Mjanmarsku, aby vykonali konkrétne gesto zmierenia prepustením politických väzňov.

Protesty v Mjanmarsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Od vojenského prevrat v Mjanmarsku z 1. februára bolo počas protestov v dôsledku represálií tamojších bezpečnostných zložiek zabitých najmenej 30 ľudí, píše Reuters. Armáda vtedy zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina. Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav. Puč zdôvodnila údajnými podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila politická strana ministerskej predsedníčky Su Ťij.

Už mesiac trvajúce protesty proti vojenskému puču a väzneniu štátnych predstaviteľov armádou sa nedávno začali v Mjanmarsku stupňovať. Polícia postupne proti demonštrantom nasadzuje slzotvorný plyn, vodné delá, omračujúce granáty a gumové projektily.


Galéria

Pápež František Protesty v Mjanmarsku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články