Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Vízový program pre mexických pracovníkov: Spojené štáty podľa Mexika zvažujú jeho vytvorenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/ AP Photo/Marco Ugarte
03.03.2021 07:52

MEXIKO - Spojené štáty súhlasili, že zvážia návrh na vytvorenie vízového programu, ktorý mexickým občanom umožní legálne pracovať v USA. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador po pondelňajšom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom, píše agentúra AFP.


López Obrador povedal, že jeho vláda navrhla vytvorenie novej verzie programu z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý Mexičanom povolí pracovať v USA. "Povedal som, že nezávisle od automatizácie, od robotiky, bude potrebná veľká pracovná sila a my máme mladú a veľmi tvorivú pracovnú silu," povedal mexický prezident.

López Obrador už predtým uviedol, že podľa odhadov jeho vlády bude americké hospodárstvo potrebovať státisíce pracovníkov ročne. Hlavným bodom videokonferencie medzi Bidenom a Lópezom Obradorom bolo prúdenie obchodu a migrantov - legálnych aj ilegálnych - cez americko-mexické hranice.

Schôdzka prezidentov sa konala po štyroch rokoch búrlivých americko-mexických vzťahov počas administratívy bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý uzatvoril hranice pre migráciu, zrušil obchodnú dohodu NAFTA medzi Spojenými štátmi, Mexikom a Kanadou, a mexických imigrantov označoval za pašerákov drog a "sexuálnych násilníkov".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články