Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

KORONAVÍRUS Rakúsko sa už nechce spoliehať iba na EÚ: Črtá sa spolupráca s Izraelom a Dánskom

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz
Zdroj: SITA/AP/Ronald Zak
02.03.2021 12:56

VIEDEŇ - Rakúsko sa už nechce v rámci dodávok vakcín proti chorobe COVID-19 spoliehať iba na Európsku úniu, a preto bude spoločne s Dánskom a Izraelom pracovať na vývoji vlastnej vakcíny proti budúcim variantom koronavírusu SARS-CoV-2. V utorok to oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorého citovala agentúra DPA.


Európska agentúra pre lieky schvaľuje vakcíny príliš pomaly a navyše sa vyskytli aj problémy s ich dodávkami a distribúciou, uviedol Kurz pred svojou návštevou Izraela. "Teším sa, že (predsedníčka Európskej komisie) Ursula von der Leyenová tak zavčasu prevzala iniciatívu za zaobstaranie vakcín pre EÚ. Ale už teraz sa musíme pripravovať na budúce nebezpečné mutácie COVID-19," napísal Kurz na Twitteri.

Rakúsko chce v nadchádzajúcich rokoch na vývoji druhej generácie vakcín proti možným mutáciám koronavírusu pracovať s Dánskom a Izraelom. Odborníci podľa Kurza odhadujú, že ročne bude treba zaočkovať šesť miliónov obyvateľov Rakúska. "Pandémia tu s nami bude ešte dlho," dodal kancelár.

Šéfka Združenia rakúskych výrobcov vakcín Renée Gallová-Danielová pre verejnoprávnu stanicu ORF uviedla, že vzhľadom na budúce pandémie je dôležité vedieť vakcíny vyrábať lokálne. A to aj napriek tomu, že zriadiť takéto výrobné zariadenia môže trvať mesiace či dokonca roky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články