Streda, 8. december 2021. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Juhozápad Islandu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 5,6: Dotrasy bolo cítiť na celom ostrove

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.02.2021 16:29

REYKJAVÍK - Zemetrasenie s magnitúdou 5,6 zasiahlo v stredu juhozápad Islandu vrátane okolia metropoly Reykjavík. Informoval o tom britský denník The Independent s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS.


Epicentrum záchvevov bolo približne 40 kilometrov juhovýchodne od polostrova, na ktorom a nachádza i Reykjavík. Podľa USGS boli záchvevy zaznamenané približne o 10.05 h miestneho času. Bezprostredne nebolo známe, či zemetrasenie, ktoré sa vyskytlo v hĺbke zhruba desiatich kilometrov, spôsobilo nejaké škody na majetku alebo zranenia osôb.

Dotrasy bolo cítiť na celom Islande, pričom obyvatelia tejto ostrovnej krajiny hlásili chvenie budov. Podľa USGS sa následne vyskytlo viacero dotrasov s magnitúdami 4,6-4,9 a k sérii slabších záchvevov. Agentúra DPA dopĺňa, že obyvateľom polostrova Reykjanes úrady odporučili, aby boli obozretní a nechodili do strmého terénu vzhľadom na možný zosuv skál a pôdy. Island leží v oblasti, kde sa nachádza množstvo zlomov zemskej kôry; Islanďania sú preto na zemetrasenia zvyknutí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články