Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Juhozápad Islandu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 5,6: Dotrasy bolo cítiť na celom ostrove

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

REYKJAVÍK - Zemetrasenie s magnitúdou 5,6 zasiahlo v stredu juhozápad Islandu vrátane okolia metropoly Reykjavík. Informoval o tom britský denník The Independent s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS.

Epicentrum záchvevov bolo približne 40 kilometrov juhovýchodne od polostrova, na ktorom a nachádza i Reykjavík. Podľa USGS boli záchvevy zaznamenané približne o 10.05 h miestneho času. Bezprostredne nebolo známe, či zemetrasenie, ktoré sa vyskytlo v hĺbke zhruba desiatich kilometrov, spôsobilo nejaké škody na majetku alebo zranenia osôb.

Dotrasy bolo cítiť na celom Islande, pričom obyvatelia tejto ostrovnej krajiny hlásili chvenie budov. Podľa USGS sa následne vyskytlo viacero dotrasov s magnitúdami 4,6-4,9 a k sérii slabších záchvevov. Agentúra DPA dopĺňa, že obyvateľom polostrova Reykjanes úrady odporučili, aby boli obozretní a nechodili do strmého terénu vzhľadom na možný zosuv skál a pôdy. Island leží v oblasti, kde sa nachádza množstvo zlomov zemskej kôry; Islanďania sú preto na zemetrasenia zvyknutí.

Viac o téme: OtrasyMagnitúdaZemetrasenie IslandReykjavík
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu