Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Grécko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,3: Našťastie nehlásia žiadne obete

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
03.03.2021 13:43

ATÉNY - Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zasiahlo stredné Grécko. Z oblasti neboli bezprostredne hlásené žiadne obete ani zranenia. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS.


K otrasom došlo v stredu krátko po 12.15 h miestneho času (11.15 h SEČ) približne 22 kilometrov na západ-severozápad od mesta Larisa, uviedlo Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC). Záchvevy bolo cítiť v metropolách susedných štátov Severné Macedónsko, Čierna Hora a Albánsko, ako aj v kosovskej Prištine, píše agentúra AP. Úrady zaznamenali i tri menšie následné otrasy, pričom jeden dosiahol magnitúdu 4,0.

"Zemetrasenie bolo v hĺbke desať metrov, takže budú ešte nasledovať výrazné otrasy," uviedol pre rozhlasovú stanicu SKAI seizmológ Jerasimos Papadopulos. Grécka Civilná ochrana zaznamenala v oblasti zosuvy pôdy a úrady momentálne vyhodnocujú rozsah škôd. Grécko leží v geologicky aktívnej zóne, pripomína AP. Drvivá väčšina zemetrasení tam však nespôsobuje nijaké materiálne škody ani zranenia.

AFP najprv mylne citovala seizmológa Jerasimosa Papadopulosa, že epicentrum zemetrasenia bolo v hĺbke desiatich metrov. Ako však zaznamenal aténsky inštitút geodynamiky, otrasy sa šírili z hĺbky ôsmich kilometrov. "Budú ešte nasledovať výrazné otrasy," uviedol Papadopulos pre rozhlasovú stanicu SKAI.

Grécka civilná ochrana zaznamenala v oblasti zosuvy pôdy a úrady momentálne vyhodnocujú rozsah škôd. Podľa počiatočných informácii požiarneho zboru bol v neďalekom meste Elassona poškodený jeden dom a budova školy. Polícia zároveň uzavrela most, na ktorom sa následkom otrasov objavila puklina.

Otrasy si v tejto krajine vyžiadali obete naposledy vlani v októbri, keď došlo k zemetraseniu s magnitúdou 7,0 v Egejskom mori. Na gréckom ostrove Samos vtedy zahynuli dve osoby, zatiaľ čo v Turecku zomrelo až 114 ľudí a viac ako 1000 utrpelo zranenia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články