°C

Utorok, 2. marec 2021. Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila.

KORONAVÍRUS Ukrajina dostala prvú dávku pol milióna vakcín od spoločnosti AstraZeneca

Zamestnanci vykladajú 500-tisíc dávok vakcíny CoviShield proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca na letisku v Kyjeve
Zamestnanci vykladajú 500-tisíc dávok vakcíny CoviShield proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca na letisku v Kyjeve
Zdroj: TASR/Ukrainian Health Ministry Press Office via AP
23.02.2021 16:24

KYJEV - Na Ukrajinu v utorok dorazili prvé dávky vakcíny proti koronavírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19. Krajina získala 500.000 dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca vyrobených v Indii. Prvú dodávku vakcín na Ukrajinu predtým viackrát odložili, informovala agentúra AFP.


Prezident Volodymyr Zelenskyj cez sociálnu sieť Twitter potvrdil, že krajina začne s očkovaním čo najskôr. "Vakcíny ešte prejdú rutinnou kontrolou na letisku a následne ich pošleme do regiónov, aby sa mohlo hneď začať s očkovaním," uviedol minister zdravotníctva Maksym Stepanov. Ministerstvo na svojej internetovej stránke zverejnilo päťfázový plán očkovania. V prvej fáze budú pomocou mobilných tímov očkovať zdravotníkov v prvej línii, seniorov a rizikové skupiny obyvateľstva.

Vláda tiež čelila kritike, že sa im vakcíny nepodarilo zaobstarať skôr. Zelenskyj z meškania obvinil západné krajiny, ktoré si predtým hromadne rezervovali vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna. Vyzval vtedy tiež Európsku úniu, aby východoeurópskym krajinám v získavaní vakcín pomohla.

Jeho vláda najprv plánovala začať s očkovaním v polovici februára. Prvá dávka vakcín z Indie však meškala a Ukrajina naďalej čaká na osem miliónov vakcín prisľúbených z programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Celkovo Kyjev objednal 17 miliónov dávok vakcín od spoločností Novavax a AstraZeneca a 1,9 milióna dávok čínskej vakcíny Sinovac.

Územia pod kontrolou proruských separatistov na východe Ukrajiny spustili očkovanie ruskou látkou Sputnik V ešte začiatkom februára. Kyjev pôvodne plánoval zaočkovať obyvateľstvo krajiny proti koronavírusu do konca tohto roka. Ukrajina však zakázala používanie ruskej vakcíny Sputnik V z dôvodu konfliktu o Krymský polostrov, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články