Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Poslanec sa vzoprel pravidlám: VIDEO Takto už nikdy nebude musieť prísť do parlamentu!

Rawiri Waititi,
Rawiri Waititi,
Zdroj: SITA/AP Photo/Nick Perry
11.02.2021 22:59

WELLINGTON - Novozélandský poslanec Rawiri Waititi, ktorý je príslušníkom maorskej menšiny, zvíťazil v spore o pravidlá odievania v parlamente. Nariadenie, ktoré vyžadovalo od mužov nosenie kravaty, predseda zákonodarného zboru zrušil. Waititi označoval viazanku za "koloniálnu slučku" a odmietal ju.


Minister priznal: Národný vakcinačný plán som zostavoval na základe filmového thrilleru!

Waititi v utorok prišiel do parlamentu v rozpore s pravidlami bez kravaty. Tvrdil, že nútiť zvoleného poslanca obliekať sa v západnom štýle je porušením jeho práv a snahou o potlačenie domorodej kultúry. Predseda zákonodarného zboru Trevor Mallard mu najprv zabránil hovoriť a následne ho zo zasadacej sály vykázal.

Štyridsaťročný Waititi, prvýkrát zvolený vlani v októbri, na sebe mal miesto kravaty maorský prívesok zo zeleného kameňa hei tiki. "S Maormi nie je v ich vlastnej krajine zaobchádzané ako s rovnými. (...) Postaviť sa proti podrobeniu, proti asimilácii, proti tým, ktorí chcú, aby sme vyzerali, cítili sa a mysleli rovnako ako oni... proti tomu všetkému som sa postavil," povedal v utorok Waititi agentúre Reuters.

Poslanec sa vzoprel pravidlám:
Zdroj: SITA/AP Photo/Nick Perry

Incident vyvolal na Novom Zélande diskusiu o koloniálnej minulosti a o vzťahu k Maorom, ktorí žili na súostroví pred britskou kolonizáciou. Po stretnutí s organizačným výborom predseda parlamentu Mallard v stredu večer uviedol, že nosenie kravaty bude v sneme nabudúce dobrovoľné.

"Ako predseda sa riadim diskusiou a rozhodnutím výboru, a preto nebudú už kravaty považované za súčasť náležitého pracovného odevu," uviedol. Mallard už skôr poznamenal, že osobne s povinnosťou nosiť kravatu nesúhlasí, musí ale dohliadať na dodržiavanie pravidiel.

Podľa novozélandských médií v stredu do parlamentu Waititi prišiel opäť bez kravaty a pridalo sa k nemu aj niekoľko ďalších poslancov.

Maori predstavujú približne 15 percent z piatich miliónov obyvateľov Nového Zélandu. Je medzi nimi nadpriemerná miera chudoby, nezamestnanosti aj trestov odňatia slobody. Maori svoje zlé postavenie často prisudzujú britskej kolonizácii Nového Zélandu. 


Galéria

Rawiri Waititi,

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/1 News, Te Karere TVNZ

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články