°C

Pondelok, 1. marec 2021. Meniny má Albín, zajtra Anežka.

Ruská vakcína je podľa výrobcu účinná voči všetkým kmeňom KORONAVÍRUSU

Ruský premiér s vakcínou Sputnik V
Ruský premiér s vakcínou Sputnik V
Zdroj: SITA/Dmitry Astakhov, Sputnik, Government Pool Photo via AP
20.01.2021 16:53

MOSKVA - Žiaden z nových kmeňov koronavírusu nemôže ovplyvniť účinnosť ruskej vakcíny Sputnik V, uviedla v stredu agentúra TASS s odvolaním sa na vyjadrenia Denisa Logunova, zástupcu riaditeľa Gamalejovho vedecko-výskumného inštitútu epidemiológie a mikrobiológie, ktorý vakcínu vyvinul.


"Vírus mutuje, pretože sa prispôsobuje situácii, stáva sa nákazlivejším, šíri sa rýchlejšie. Nemá to však žiadny vplyv na účinnosť vakcíny. Početné kmene už boli v Rusku zistené, hlavne v Gamalejovom centre. Nenašli sme však jediný kmeň, ktorý by bol ťažšie neutralizovateľný ako pôvodný, objavený vo Wu-chane," povedal Logunov.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Podľa jeho slov je ťažko predpovedať, ako sa vírus zmení po vytvorení kolektívnej imunity. "Zmení sa na sezónne ochorenie, o ktorom málo vieme, alebo sa bude správať ako chrípka, mutovať každý rok, takže bude treba meniť antigény vakcíny a vykonávať každoročne očkovanie? V tejto chvíli nikto nepozná odpoveď," zdôraznil vedec. Nové kmene koronavírusu boli v Spojenom kráľovstve a Juhoafrickej republike objavené v decembri 2020. Podľa vedcov sú nákazlivejšie ako iné.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články