Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Zázrak pod zemou: VIDEO Zasypaní čínski baníci žijú, dvanásť z nich komunikuje so svetom

Na povrchu pracujú ľudia, aby baníkov z bane vytiahli
Na povrchu pracujú ľudia, aby baníkov z bane vytiahli
Zdroj: SITA/Wang Kai/Xinhua via AP
19.01.2021 06:50

PEKING - Dvanásti baníci, ktorí po minulotýždňovej explózii uviazli v bani na zlato, sú stále nažive a na povrch poslali odkaz, informovala v pondelok na svojej webovej stránke stanica BBC.


"Neprestávajte po nás pátrať," napísali baníci na kúsok papiera po tom, ako im záchranári do bane spustili zásobu potravín. S baníkmi sa takisto podarilo nadviazať telefonické spojenie. Celkom 22 baníkov uviazlo v bani vo východočínskej provincii Šan-tung po tom, ako výbuch 10. januára poškodil východ z bane a komunikačný systém. Desať baníkov je od explózie nezvestných.

 

 

Banské nešťastia v Číne sú pomerne časté, píše BBC a dodáva, že ich väčšinou spôsobuje nedostatočné dodržiavanie bezpečnostných opatrení. Záchranári sa niekoľko dní usilovali zistiť, či baníci prežili. Nakoniec zaznamenali, že niekto ťahá za laná, ktoré do bane spustili. Záchranári podľa čínskych štátnych médií vyhĺbili tenkú komunikačnú šachtu, cez ktorú baníkom dopravili potravu, lieky, papier a ceruzky.

Na povrchu pracujú ľudia,
Zdroj: SITA/Wang Kai/Xinhua via AP

"Je tu i 11 ďalších, z toho jeden zranený, a stav zvyšných desiatich je neznámy," napísal na papier jeden z baníkov. Záchranári sa podľa svojich vyjadrení snažia dostať baníkov čo najrýchlejšie na povrch.


Galéria

Na povrchu pracujú ľudia, Na povrchu pracujú ľudia,

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články