°C

Nedeľa, 17. január 2021. Meniny má Nataša, zajtra Bohdana.

Nové mutácie KORONAVÍRUSU sú nákazlivejšie ako pôvodný variant choroby: Zaberie proti nim vakcína?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
13.01.2021 23:00

PRETÓRIA – Koronavírus zmutoval a svetom sa šíri nový kmeň B.1.1.7 pôvodom z Británie. Vedci upokojujú, že vakcína proti nemu bude fungovať, no či bude účinná aj v boji s juhoafrickou mutáciou 501.V2, je nateraz stále nejasné. Obavy z neúčinnosti vakcíny na juhoafrickú mutáciu vyjadril napríklad britský minister zdravotníctva Matt Hancock i odborníci zo Spojeného kráľovstva. Výstupy z predbežnej štúdie ale naznačujú, že vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj u oboch mutácií vírusu.


Vedci v Juhoafrickej republike testujú, či je vakcína proti covidu-19 účinná aj v boji s juhoafrickou mutáciou koronavírusu 501.V2. „Účinnosť vakcíny je najnaliehavejšia otázka, ktorá pred nami práve stojí,“ uviedol Richard Lessells, expert na infekčné choroby, ktorý pracuje na štúdiách genómu juhoafrickej varianty vírusu. Podľa neho je pravdepodobné, že sa časom objavia aj ďalšie mutácie, práve vďaka podrobným štúdiám genómu koronavírusu po celom svete. Vedci už testujú účinnosť vakcíny pri potlačení covidu-19 u ľudí, ktorí chorobu prekonali, a u tých, ktorí dostali vakcínu.

Nové mutácie KORONAVÍRUSU sú
Zdroj: SITA/Szilard Koszticsak/MTI via AP

Juhoafrická mutácia koronavírusu je nákazlivejšia a na pobreží JAR tiež častejšia než pôvodný vírus spôsobujúci covid-19. Očakáva sa, že tento variant sa tiež rýchlo rozšíri v najľudnatejšom meste Johannesburgu a jeho okolí. Krajina v tejto chvíli čelí ďalšej vlne epidémie, počty mŕtvych sú v posledných dňoch vyššie, než boli pri prvej vlne v júli.

Vakcína od Pfizeru zaberá aj na zmutované varianty koronavírusu

Výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) však naznačujú, že vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike.

Nové varianty vírusu SARS-CoV-2 - predovšetkým ten nákazlivejší, ktorý sa koncom minulého roka objavil na juhu Anglicka, vzbudzujú obavy na celom svete. Oboje obsahujú mutáciu nazvanú N51Y, ktorá predstavuje malú zmenu 'spike proteínu' (glykoproteínového hrotu, ktorý umožňuje vstup vírusu do bunky). Ide o zmenu, vďaka ktorej sa podľa odborníkov vírus šíri rýchlejšie. Väčšina vyvíjaných a distribuovaných vakcín sa pokúša vyvolať v ľudskom tele reakciu, vďaka ktorej je tento spike proteín rozpoznaný a imunitný systém s ním tak dokáže bojovať. Tím vedcov z Pfizer-u a Texaskej univerzity sa prostredníctvom laboratórnych testov pokúšal zistiť, či mutácia ovplyvnila schopnosť ich vakcíny tak urobiť.

Nové mutácie KORONAVÍRUSU sú
Zdroj: SITA/Owen Humphreys/PA via AP

Vedci zhromaždili údaje z analýz vzoriek krvi odobratých 20 osobám, ktoré už dostali vakcínu od konzorcia Pfizer-BioNTech. Protilátky vytvorené u týchto ľudí ich pred vírusom v laboratórnych podmienkach úspešne ochránili, píše sa v štúdii. Ako ale pripomína denník The Guardian, štúdiu pred jej publikovaním ešte musia posúdiť ďalší experti, čo je pri podobnom type výskumu kľúčovou podmienkou. Podľa hlavného vedeckého pracovníka spoločnosti Pfizer Philipa Dormitzera je však "veľmi upokojujúce zistenie", že prinajmenšom táto mutácia, ktorá medzi ľuďmi spôsobila najväčšie obavy, sa v súvislosti s účinnosťou vakcíny nezdá byť problémom.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo ZDROJ: ČTK, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články