°C

Nedeľa, 17. január 2021. Meniny má Nataša, zajtra Bohdana.

Známy šéfkuchár šíril hoaxy o KORONAVÍRUSE, Facebook zaujal rázny postoj

Pete Evans
Pete Evans
Zdroj: profimedia.sk
25.12.2020 21:00

CANBERRA - Facebook odstránil profil vplyvného austrálskeho kuchára Peta Evansa po tom, čo celebrita opakovane zverejňovala dezinformačné príspevky o koronavíruse. Informoval o tom spravodajský portál BBC.


Evans, ktorý mal na sociálnej sieti približne 1,5 milióna sledujúcich, šíril konšpiračné teórie o Covide-19 a vakcínach. Facebook už skôr odstraňoval jednotlivé príspevky, ktoré vyhodnotil ako dezinformačné, teraz ale stiahol celý šéfkucharov účet. Evans so svojimi fanúšikmi zdieľal teórie popierané odborníkmi týkajúce sa napríklad závažnosti vírusu, nosenia rúšok a vakcín, píše BBC. 

Peter Evans
Známy šéfkuchár šíril hoaxy
Zdroj: profimedia.sk


Facebook uviedol, že Evansov účet stiahol kvôli opakovanému nedodržaniu internetovej platformy. "Nikomu nedovoľujeme zdieľať dezinformácie o koronavíruse, ktoré by mohli bezprostredne spôsobiť fyzickú ujmu, alebo (teórie) o vakcíne proti Covidu-19, ktoré vyvrátili zdravotní experti," povedal hovorca sociálnej siete. 


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Evansov instagramový účet ale zostal aktívny, aj keď táto sociálna sieť je vlastnená Facebookom. Šéfkuchár na tento svoj stále aktívny účet napísal, že "je mu potešením byť katalyzátorom diskusií o tak dôležitej téme, ako je sloboda prejavu". Mnoho z jeho fanúšikov vyjadrilo ohľadom rozhodnutia Facebooku nespokojnosť. 

Známy šéfkuchár šíril hoaxy
Zdroj: gettyimages.com

Kuchár, prezývaný aj Paleo Pete, sa preslávil ako porotca v austrálskej kulinárskej relácii My Kitchen Rules (Pravidlá mojej kuchyne). Ešte pred nástupom koronavírusu ho kritizovali za to, že propaguje pseudovedecké názory týkajúce sa diét a liečby rakoviny. V roku 2017 Evansa Austrálska lekárska asociácia obvinila z ohrozovania životov, pretože podľa nej zverejňoval nevedecké zdravotné rady týkajúce sa napríklad toxínov v opaľovacom kréme či ubúdania vápnika v tele.


Galéria

Pete Evans Peter Evans

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články