Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

VIDEO Fidži vyhlásilo v súvislosti s blížiacim sa cyklónom Yasa stav núdze

Zdroj: SITA/NASA cez AP
17.12.2020 09:10

SYDNEY - Celoštátny stav núdze vyhlásili vo štvrtok úrady na súostroví Fidži, ku ktorému sa priblížil cyklón Yasa. Informovala o tom agentúra DPA.


Cyklón najvyššej piatej kategórie by mal cez pevninu dvoch najväčších ostrovov tohto súostrovia prechádzať v piatok. Cyklón má podľa predpovedí sprevádzať silný vietor dosahujúci miestami rýchlosť do 260 kilometrov za hodinu a vlny do výšky 16 metrov.

Vláda podľa miestnych médií varovala ľudí, aby sa presunuli na vyvýšené miesta a zostali vo vnútri budov. Nariadila tiež zákaz vychádzania z noci na piatok a vyhlásila stav prírodnej katastrofy na nasledujúcich 30 dní. Premiér Frans Bainimarama na Twitteri napísal, že územie, ktoré má priamo zasiahnuť zmienený cyklón, obýva približne 850.000 ľudí. "Pripravte sa, ukryte sa a modlite sa za Fidži," napísal.

VIDEO Fidži vyhlásilo v
Zdroj: SITA/AP Photo / Aileen Torres-Bennett

Súostrovie Fidži sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu, približne 2900 kilometrov od východného pobrežia Austrálie. Väčšina tamojších 900.000 obyvateľov žije na dvoch hlavných ostrovoch súostrovia - Viti Levu a Vanua Levu. V roku 2016 zasiahol Fidži cyklón Winston, ktorý tam pripravil o život 44 ľudí.

VIDEO Fidži vyhlásilo v
Zdroj: SITA/AP Photo / Aileen Torres-Bennett


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ Ultramix TV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články