°C

Pondelok, 18. január 2021. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Tragédia po kontaminácii rieky: Zásah polície v čističke, zamestnanec to nezvládol

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
03.12.2020 10:00

PRAHA - Bez známok života našli v utorok zamestnanca čističky odpadových vôd (ČOV) spoločnosti Energoaqua v českom Rožnove pod Radhoštěm, ktorú vyšetrujú v súvislosti s možnou kontamináciou neďalekej rieky Bečva.


Do zdecimovanej Bečvy opäť unikla neznáma látka: Na hladine rieky hynú ryby

Policajná hovorkyňa Lenka Javorková potvrdila, že policajti v utorok zasahovali v Rožnove v súvislosti s nahláseným úmrtím. Mŕtvy zamestnanec, vedúci prevádzky, bol podľa riaditeľa spoločnosti Energoaqua Oldřicha Havelku "veľmi citlivý človek, introvert". "Zrejme nezvládol ten tlak okolo, ale pravý dôvod nepoznáme," dodal.

Situácia vo firme v súvislosti s kontamináciou Bečvy nie je podľa Havelku jednoduchá. Podľa informácií denníka Právo spáchal samovraždu.

Ilustračné foto
Tragédia po kontaminácii rieky:
Zdroj: pixabay.com

V rieke sa v stredu po viac ako dvoch mesiacoch opäť objavili mŕtve ryby na mieste, na ktoré pred dvoma mesiacmi upozornila polícia, píšu novinky.cz. Následne v objekte čističky zasahovali desiatky policajtov. Zdroj novej kontaminácie podľa polície môže pochádzať práve z miestnej ČOV.

Mŕtve ryby našli pri tom istom vyústení kanalizácie, ktoré policajti za možný zdroj kontaminácie označili už 20. septembra. Havelka podľa novinky.cz trval na tom, že v stredu k žiadnemu znečisteniu Bečvy nedošlo. "Namiesto toho, aby išli štátne orgány po vinníkovi pravdepodobne z Valašského Meziříčí, hľadá sa cielene niekto, na koho je možné tu septembrovú otravu hodiť. Celú situáciu z tejto stredy vnímam veľmi nešťastne," dodal Havelka.

Na miesto znečistenia v stredu vycestoval aj český minister životného prostredia Richard Brabec a kauzou otrávenia Bečvy sa začal zaoberať i ombudsman Stanislav Křeček. Rožnov pod Radhoštěm leží v Zlínskom kraji na východe ČR.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články