°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

KORONAVÍRUS Francúzsko plánuje spustiť očkovanie v apríli-júni budúceho roka

Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/John Thys/Pool Photo via AP, File
01.12.2020 18:27

PARÍŽ - Francúzsko plánuje spustiť rozsiahle očkovanie novou vakcínou proti koronavírusu SARS-CoV-2 v priebehu apríla-júna 2021. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.


Začiatkom roku 2021 budú zaočkované najrizikovejšie a najohrozenejšie skupiny ľudí, po ktorých zaočkujú zvyšok populácie, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron na tlačovom brífingu v Elyzejskom paláci v Paríži. Predseda vlády Jean Castex dodal, že prednosť pri vakcinácii budú mať aj obyvatelia domovov dôchodcov a niektorí ich zamestnanci. Očakávania, že vakcína proti novému koronavírusu by mohla byť pripravená na použitie koncom tohto roka, sa na celom svete ešte posilnili po tom, ako spoločnosti Pfizer a BioNTech odovzdali svoju očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 na núdzové schválenie Európskej liekovej agentúre (EMA).


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Obe spoločnosti sa tak pridali k americkej firme Moderna, ktorá už tiež požiadala regulačný úrad EÚ o podmienečné schválenie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Tak ako Moderna i spoločnosti BioNTech a Pfizer požiadali o núdzové schválenie aj americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA). Predstavitelia FDA sa údajne stretnú 8. až 10. decembra, aby rokovali o schválení vakcín od firiem Pfizer a Moderna, ktoré majú najmenej 95-percentnú účinnosť. EMA v utorok oznámila, že najneskôr 29. decembra zvolá mimoriadne zasadnutie, kde bude rozhodovať o podmienečnom schválení očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech v partnerstve s americkou firmou Pfizer.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články