°C

Nedeľa, 17. január 2021. Meniny má Nataša, zajtra Bohdana.

KORONAVÍRUS Ľudia prichádzajúci z rizikových krajín do Anglicka si budú môcť skrátiť karanténu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
24.11.2020 09:27

LONDÝN - Ľudia prichádzajúci do Anglicka z rizikových krajín budú môcť od 15. decembra podstúpiť namiesto dvojtýždňovej iba 5-dní trvajúcu karanténu v prípade, ak sa po jej uplynutí preukážu negatívnym testom na koronavírus. Uviedol to v utorok britský minister dopravy Grant Shapps, informuje agentúra DPA.


Zmena sa však nevzťahuje na ľudí prichádzajúcich do Severného Írska, Škótska alebo Walesu, pre ktorých naďalej platí 14-dňová karanténa. V Anglicku má totiž takéto opatrenia právomoc zavádzať ústredná britská vláda. V ostatných častiach Spojeného kráľovstva - Škótsku, Severnom Írsku a Walese - o takýchto krokoch rozhodujú regionálne vlády.

Cestujúci z miest, ktoré sa nenachádzajú na britskom zozname rizikových krajín, môžu po príchode do Anglicka podstúpiť test na ochorenie COVID-19 v piaty alebo po piatom dni strávenom v domácej izolácii. "Naša nová stratégia testovania nám umožní slobodnejšie cestovať, vidieť našich blízkych a podieľať sa na riadení medzinárodného obchodu. Tým, že dávame ľuďom možnosť otestovať sa v piaty deň, podporujeme aj cestovný ruch, ktorý sa otriasa z následkov pandémie," uviedol Shapps.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Predstavitelia cestovného ruchu túto politiku privítali, opísali ju však ako "dávno oneskorenú", píše DPA Britský premiér Boris Johnson v pondelok oznámil, že čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra. Anglicko sa tak vráti k trojstupňovému systému opatrení, ktorý vláda predstavila v septembri. Opatrenia v rámci jednotlivých stupňov však budú sprísnené.

Ľudia sa po skončení čiastočného lockdownu platného od 5. novembra budú môcť stretávať na otvorených priestranstvách v maximálnom počte šesť osôb a otvorené budú obchody, ktoré nie sú nevyhnutné, telocvične, rekreačné zariadenia i kaderníctva. Povolené budú aj svadby, športovanie na vonkajších priestranstvách a hromadné modlitby.

Spojené Kráľovstvo je podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa s viac ako 55.000 úmrtiami a s vyše 1,5 miliónom potvrdených prípadov nákazy koronavírusom jednou z najviac postihnutých krajín v Európskej únii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články