°C

Pondelok, 26. október 2020. Meniny má Demeter, zajtra Sabína.

Kritika čínskeho prezidenta obvinili z korupcie a vylúčili zo strany, teraz dostal tvrdý trest

Kritika čínskeho prezidenta odsúdili na 18 rokov
Kritika čínskeho prezidenta odsúdili na 18 rokov
Zdroj: SITA/AP/Chinatopix
22.09.2020 08:50

PEKING - Na 18-ročný trest odňatia slobody bol v utorok v Pekingu odsúdený realitný magnát a bývalý vysokopostavený člen Komunistickej strany Číny Žen Č'-čchiang, ktorý kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga za jeho riešenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AP.


Súd v Pekingu oznámil, že Žena uznal za vinného z korupcie, podplácania, sprenevery verejných prostriedkov a zneužívania moci. Komunistická strana ho v júli vylúčila zo svojich radov a začalo sa jeho trestné stíhanie. Žen sa podľa vyjadrení súdu nechystá voči rozsudku odvolať.

Žen je známy svojimi vyjadreniami o cenzúre a citlivých témach, pripomína AP. Z očí verejnosti zmizol v marci po tom, čo na internete zverejnil komentár, v ktorom obvinil prezidenta Si Ťin-pchinga z nedostatočného zvládania nákazy, ktorá sa začala šíriť vlani v decembri v stredočínskom meste Wu-chan.

Si Ťin-pching, ktorý je na čele komunistickej strany od roku 2012, potláča kritiku, sprísňuje cenzúru a tvrdo zasahuje proti neoficiálnym organizáciám, píše AP. Uväznené boli už desiatky novinárov, zamestnancov podnikov, aktivistov za ľudské práva a ďalších ľudí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články