°C

Pondelok, 26. október 2020. Meniny má Demeter, zajtra Sabína.

KORONAVÍRUS Pandémia ohrozuje deti: Môžu upadnúť do otroctva, tvrdí držiteľ Nobelovej ceny mieru

Kajláš Satjárthí
Kajláš Satjárthí
Zdroj: TASR/AP Photo/Bernat Armangue
21.09.2020 14:33

NAÍ DILLÍ - Milióny detí môžu v dôsledku pandémie nového koronavírusu upadnúť do otroctva alebo sa stať obeťami obchodovania s ľuďmi, núteného manželstva či detskej práce. Tvrdí to držiteľ Nobelovej ceny za mier Kajláš Satjárthí, informovala v pondelok agentúra Reuters.


Koronakríza podľa Reuters tlačí indické rodiny do chudoby a vytvára na rodičov tlak, aby našli svojim deťom zamestnanie. Medzi práce, ktoré deti v krajine vykonávajú, patrí napríklad výroba tehál, tkanie kobercov, výroba odevov, služba v domácnosti, lov rýb či práca v poľnohospodárstve alebo v baniach.

"Keď raz deti spadnú do tejto pasce, môžu byť nútené vykonávať prostitúciu a môžu sa stať ľahkými obeťami obchodovania s ľuďmi... to je ďalšie nebezpečenstvo, ktorému sa musí vláda venovať," uviedol Satjárthí. Dodal, že v dôsledku koronakrízy pribúdajú v Indii aj prípady pohlavného zneužívania detí.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

"Nebudem spokojný, ani keby zostalo zotročené čo i len jedno dieťa... znamená to, že čosi nie je v poriadku s našou slušnosťou, našou ekonomikou, našou spoločnosťou. Musíme zabezpečiť, aby ani jedno dieťa nebolo vynechané," povedal Satjárthí pre Reuters.

Satjárthí získal v roku 2014 Nobelovu cenu mieru za svoje zásluhy v oslobodzovaní detí od nútených prác a obchodovania s ľuďmi. Od 90. rokov zachránil viac ako 81.000 detí. Začiatkom septembra sa jeho Hnutiu za záchranu detstva v spolupráci s miestnou políciou podarilo počas razie v závode na spracovávanie kreviet v západnej Indii zachrániť desiatky dievčat.

Situácia v súvislosti s detskými prácami v Indii sa podľa Detského fondu OSN (UNICEF) v ostatných rokoch síce zlepšuje, naďalej tam však pracuje približne 10,1 milióna detí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články