Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

KORONAVÍRUS Zamestnanci vo Francúzsku budú štrajkovať: Dôvodom sú zlé pracovné podmienky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.09.2020 20:12

PARÍŽ - Vo štvrtok prebehne vo Francúzsku jednodňový štrajk zamestnancov mnohých súkromných zariadení, ktoré vykonávajú testy na prítomnosť nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzsku odborovú konfederáciu CGT.


"Zajtra sa začne skutočne rozsiahle hnutie naprieč všetkými laboratóriami vo Francúzsku," uviedol federálny tajomník laboratórnej pobočky CGT Eric Sellini. Štrajk, ktorý organizuje CGT, môže vo štvrtok narušiť testovanie v krajine, kde na testy každodenne čakajú davy ľudí. Tí dostávajú výsledky s častým oneskorením v dôsledku preťaženia laboratórií.

Laboratórny technik Pascal Boudeau, ktorý sa do štrajku zapojí, prirovnal pracovné podmienky k vojnovému stavu. "Je to ako v Stalingrade," povedal Boudeau. "Pacienti sú agresívni, netrpezliví, chcú výsledky svojich testov ihneď, ale máme len obmedzený priestor. Medzi istými ľuďmi sa počas čakania v rade strhla bitka," popísal stav v testovacích zariadeniach Boudeau.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

On a jeho kolegovia dostali v uplynulých mesiacoch odmeny, žiadajú však vyššie mzdy a preplatenie všetkých hodín práce nadčas. "Súkromný sektor vykonáva takmer 80 percent celkového testovania (vo Francúzsku). Keď sa testovanie zastaví, nemusím ani vysvetľovať, do akej situácie sa dostaneme," uviedol predstaviteľ zamestnancov sektora Francois Blanchecotte. Už v stredu v krajine prebehol menší štrajk zamestnancov približne 20 testovacích kliník vlastnených firmou Biofusion. Ich hlavné testovacie stredisko však bolo otvorené.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články