Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Izrael podpísal dohody o normalizácii vzťahov s Bahrajnom a SAE: Odvetný raketový útok Palestíny

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone
Americký prezident Donald Trump (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone (Zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon)

WASHINGTON - Izrael podpísal v utorok v Bielom dome vo Washingtone dohody o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a Bahrajnom. Informovala o tom televízia CNN.

Za prítomnosti prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorého vláda dohody sprostredkovala, podpísal historické dokumenty izraelský premiér Benjamin Netanjahu s ministrami zahraničných vecí SAE a Bahrajnu, Abdalláhom ibn Zajd Nahajánom a Abdullatífom az-Zajáním.

Trojica politikov podpísala aj spoločnú deklaráciu s Trumpom, píše agentúra AFP. Na podujatí sa napriek koronakríze zúčastnili stovky pozvaných hostí, lídri si však pri príležitosti dohôd slávnostne nepodávali ruky.

"Sme tu dnes popoludní, aby sme zmenili beh dejín," vyhlásil Trump z balkóna nad Južným trávnikom Bieleho domu. "Po desaťročiach rozporov a konfliktu si pripomíname úsvit nového Blízkeho východu," dodal americký prezident, ktorý považuje mierové dohody za svoj veľký diplomatický úspech pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

Pre Blízky východ sú nové dohody výraznou zmenou desaťročia trvajúceho stavu, pri ktorom sa arabské krajiny snažili zachovať jednotný postoj voči Izraelu v súvislosti s jeho zaobchádzaním s Palestínčanmi. Dosiaľ poslednými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, boli Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994.

SAE a Bahrajn sú pritom prvými krajinami Perzského zálivu, ktoré nadviazali oficiálne vzťahy s Izraelom, približuje agentúra DPA. Podľa agentúry AP je ich zbližovanie v súlade s ich spoločným odporom voči Iránu a jeho agresii v regióne.

Netanjahu na podpisovej ceremónii povedal, že nová mierová iniciatíva Spojených štátov má potenciál definitívne ukončiť arabsko-izraelský konflikt. "Tento deň je kľúčový bod dejín, predznamenáva nový úsvit mieru," vyhlásil izraelský líder. "Napriek mnohým výzvam a utrpeniu, ktorému sme všetci vystavení - napriek tomu všetkému sa na chvíľu zastavme a buďme vďačný za tento pozoruhodný deň." Trump predtým na bilaterálnej schôdzke s Netanjahuom vyhlásil, že Izrael má blízko k uzavretiu mierových dohôd s ďalšími "piatimi alebo šiestimi" arabskými krajinami.

Šéf diplomacie SAE Abdalláh ibn Zajd Nahaján vo svojom príhovore osobne poďakoval Netanjahuovi za to, že si "zvolil mier, a za zastavenie anektovania palestínskych území". "Mier si vyžaduje odvahu, budovanie budúcnosti si vyžaduje odvahu," uviedol Abdalláh. "Prišli sme sem dnes, aby sme svetu povedali, že toto je náš prístup," dodal s tým, že všetky dohody medzi arabskými krajinami a Izraelom sú kroky k "mieru a rozvoju". Normalizácia vzťahov s Izraelom podľa neho umožní emirátom, aby naďalej podporovali Palestínčanov v ich úsilí o vlastný štát.

Bahrajnský minister zahraničných vecí označil dohodu s Izraelom za "historický krok" a "moment nádeje a príležitosti pre všetky národy Blízkeho východu". Abdullatíf az-Zajání súčasne apeloval na "spravodlivé, úplné a trvajú dvojštátové riešenie" konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi. "Blízky východ bol pridlho brzdený konfliktom a nedôverou, čo spôsobilo nevýslovnú skazu a zmarilo zámery generácií našich najlepších a najšikovnejších mladých ľudí," doplnil.

Palestínčania protestovali proti normalizácii vzťahov Izraela s Bahrajnom a SAE

Na protest proti podpísaniu zmlúv o normalizácii vzťahov medzi Izraelom a dvoma štátmi Perzského zálivu - Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom - sa v utorok vo viacerých palestínskych mestách konali demonštrácie za účasti stoviek ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Protestné zhromaždenia boli v predjordánskych mestách Nábulus a Hebron, ako aj v pásme Gazy - v rovnomennom meste Gaza, ako aj v Ramalláhu, kde sídlia úrady palestínskej samosprávy. Účastníci protestov mali v rukách palestínske vlajky a plagáty s nápismi: "Zrada", "Nie normalizácii so židovským okupantom", či "Zmluvy hanby".

Demonštranti v Gaze podpálili aj plagáty s fotografiami izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bahrajnského kráľa Hamada ibn Ísu al-Chalífu a korunného princa SAE šejka Muhammada ibn Zajda Nahajána. 

Ahmad Midlál, predstaviteľ hnutia Islamský džihád v Gaze, prostredníctvom svojho vyjadrenia pre médiá odkázal "bahrajnskému režimu a Emirátom, že táto normalizácia je úplnou zradou palestínskej veci a nádejí arabského ľudu". Palestínsky premiér Muhammad Ištaja označil podpis zmlúv o normalizácii vzťahov spomínaných dvoch arabských krajín s Izraelom za "čierny deň pre arabský svet". 

Agentúra AFP pripomenula, že Izrael a USA už roky tlačia na krajiny Perzského zálivu, aby nadviazali vzťahy so židovským štátom, najmä vzhľadom na ich spoločnú nevraživosť voči Iránu. Izrael mal do dnešného dňa podpísané mierové dohody iba s dvoma arabskými štátmi: Egyptom (v roku 1979) a Jordánskom (v roku 1994).

Oba štáty - SAE i Bahrajn - sa podpisom zmlúv o normalizácii svojich vzťahov s Izraelom vzdialili od mierovej iniciatívy Ligy arabských štátov z roku 2002, ktorá podmieňuje normalizáciu vzťahov s Izraelom vytvorením nezávislého palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom a s hranicami spred šesťdňovej vojny. 

Počas tohto vojenského konfliktu z roku 1967 arabská koalícia utrpela od Izraela zdrvujúcu porážku – Egypt stratil pásmo Gazy a celý Sinajský polostrov, Jordánsko prišlo o východný Jeruzalem a celý západný breh Jordánu a Sýria o Golanské výšiny.

Po vypálení rakiet z pásma Gazy hlásia z Izraela najmenej dvoch zranených

Najmenej dvaja obyvatelia Izraela utrpeli v utorok zranenia v dôsledku raketovej paľby z palestínskeho pásma Gazy ovládaného Hamasom. Podľa agentúry AFP o tom informovali izraelské záchranné zložky. Izraelská armáda spresnila, že z pásma Gazy boli vypálené dve rakety, pričom jednu z nich zneškodnil izraelský protiraketový štít Železná kupola.

Druhá raketa dopadla na území pobrežného mesta Ašdod a ľahko pritom zranila najmenej dvoch ľudí, informovali miestne záchranné služby. Svedkovia v Gaze podľa AFP uviedli, že zo severu tejto pobrežnej enklávy boli vystrelené najmenej dve rakety. AFP dodala, že k raketovému útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna z palestínskych frakcií.

Agentúra AFP dodala, že správa o vypálení rakiet na židovský štát bola zverejnená krátko po tom, ako boli vo Washingtone podpísané prelomové zmluvy o normalizácii vzťahov medzi Izraelom a dvoma arabskými štátmi Perzského zálivu: Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom.

Viac o téme: PodpisVzťahyRaketyDohodyBahrajnIzraelSpojené arabské emirátySAEPalestínaNormalizácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu