°C

Nedeľa, 6. december 2020. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Kalifornia zaznamenala smutný rekord: Požiare už zasiahli plochu vyše 8000 kilometrov štvorcových

Z dôvodu vysokého rizika lesných požiarov boli v pondelok v Kalifornii uzatvorené viaceré obľúbené turistické destinácie
Z dôvodu vysokého rizika lesných požiarov boli v pondelok v Kalifornii uzatvorené viaceré obľúbené turistické destinácie
Zdroj: SITA/AP Photo/Richard Vogel
08.09.2020 06:53

SAN FRANCISCO - Požiare postihli tento rok v americkom štáte Kalifornia už plochu s rozlohou vyše 8000 kilometrov štvorcových. Je to viac ako rekordných 7932 kilometrov štvorcových v roku 2018, oznámil podľa agentúry AP v pondelok protipožiarny úrad CAL Fire, ktorý vedie takéto záznamy od roku 1987.


Z dôvodu vysokého rizika lesných požiarov boli v pondelok v Kalifornii uzatvorené viaceré obľúbené turistické destinácie, ako sú Sequoia National Forest, známy svojimi mohutnými sekvojami, alebo oblasť okolo Mount Whitney (4421 metrov), najvyššieho vrchu v kontinentálnych Spojených štátoch. Uzavretie týchto oblastí je podľa úradov nevyhnutné, aby sa zabránilo požiarom spôsobeným ľuďmi, píše agentúra DPA.

Viac ako 200 dovolenkárov cez víkend evakuovali vrtuľníkmi pred požiarom z kempingu v Sierra National Forest v okrese Fresno, keďže prístupová cesta už nebola prejazdná. Požiar nazvaný Creek Fire sa tam do pondelka rozšíril na plochu viac ako 318 kilometrov štvorcových. S plameňmi v ťažko dostupnej zalesnenej oblasti bojovalo takmer 1000 hasičov podporovaných vrtuľníkmi. V uplynulých týždňov spôsobili blesky v Kalifornii stovky požiarov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články