°C

Utorok, 29. september 2020. Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.

Pompeo hovoril o Bielorusoch: Chcú to, čo každý človek, tvrdí

Mike Pompeo
Mike Pompeo
Zdroj: SITA/Lisi Niesner/Pool via AP
15.08.2020 17:51

VARŠAVA - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v sobotu vystúpil na tlačovej konferencii vo Varšave, kde po rokovaniach s kolegom Jacekom Czaputowiczom zhodnotil svoju návštevu Poľska s tým, že obe krajiny sú hrdé na sobotňajší podpis dohody o posilnení vojenskej spolupráce.


Tá otvára cestu pre premiestnenie časti amerických vojakov z Nemecka do Poľska. Informácie priniesla tlačová agentúra PAP. Pompeo, ktorý okrem iných tém diskutoval s poľskými predstaviteľmi aj o súčasnej situácii v Bielorusku, vyhlásil, že administratíva USA vedie s európskymi partnermi konzultácie o Bielorusku. Šéf americkej diplomacie povedal, že USA monitorujú vývoj v Bielorusku, lebo chcú pomôcť jeho ľudu, ktorý sa snaží dosiahnuť nezávislosť a slobodu. "Chcú to, čo každý človek," uviedol.

Pompeo dodal, že ho potešilo, keď sa dozvedel o prepustení niektorých zatknutých protestujúcich v Bielorusku, ale zdôraznil, že na vyriešenie situácie to nestačí. O nedeľných prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré vyvolali masové protesty, Pompeo vyhlásil, že neboli čestné a že USA a európske štáty chcú Bielorusom pomáhať v budovaní slobodnej a demokratickej krajiny.

Pompeo sa vyjadril aj k Dohode o posilnení obrannej spolupráce (EDCA), ktorá stanovuje právny rámec prítomnosti ďalších amerických vojakov na poľskom území a ktorú v sobotu podpísal spolu s ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom v prezidentskom paláci vo Varšave za prítomnosti poľského prezidenta Andrzeja Dudu. Pompeo na tlačovej konferencii povedal, že USA a Poľsko sú hrdé na túto dohodu. Pripomenul, že dokument umožňuje zvýšiť počet približne 4500 amerických vojakov v Poľsku asi o 1000.

Pompeo sa rozprával s Dudom aj Morawieckým

Na sobotu tiež pripadlo 100. výročie Bitky o Varšavu, počas ktorej v roku 1920 mladá Poľská republika ubránila svoju nezávislosť a zastavila ťaženie ruských boľševikov do západnej Európy. Pompeo povedal, že táto bitka je jedným z mnohých hrdinských činov Poliakov, ktorými sa v 20. storočí preslávili.

Americký minister tiež spomenul na august pripadajúce 76. výročie Varšavského povstania z roku 1944 proti nemeckým okupantom a aj 40. výročie založenia nezávislých odborov Solidarita, ktoré nakoniec zvrhli komunistický režim v Poľsku. Takisto sa poďakoval poľskému ministrovi zahraničných vecí Czaputowiczovi za jeho doterajšiu prácu a zablahoželal prezidentovi Dudovi k jeho nedávnemu znovuzvoleniu.

Pompeo sa v sobotu už skôr rozprával s Dudom aj s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým. Návštevou Poľska ukončil šéf americkej diplomacie cestu po štyroch krajinách strednej a východnej Európy, počas ktorej zavítal aj do Českej republiky, Slovinska a Rakúska.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články