Sobota30. september 2023, meniny má Jarolím, zajtra Arnold

Nad Texasom sa hurikán rozpadol, ďalší pri Havaji naberá na sile

 Prírodný živel paralyzoval mesto Corpus Christi. Zobraziť galériu (3)
Prírodný živel paralyzoval mesto Corpus Christi. (Zdroj: SITA/AP/Annie Rice/Corpus Christi Caller-Times)

WASHINGTON - Na tropickú búrku zoslabol v nedeľu prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Atlantiku, ktorý dostal meno Hanna a v sobotu zasiahol americký štát Texas. Uviedlo to Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

Hurikán dosiahol silu prvej kategórie a sprevádzal ho vietor s rýchlosťou okolo 150 kilometrov za hodinu a výdatný dážď. Podľa televízie CNN sa na juhu Texasu ocitlo bez elektriny viac ako 250.000 domácností. Prírodný živel paralyzoval mesto Corpus Christi, kde okrem iného poškodil aj miestny prístav. Texaský guvernér Greg Abbott vyhlásil pre viaceré okresy stav núdze. Záchranné práce sťažuje skutočnosť, že Texas patrí medzi americké štáty najviac postihnuté koronavírusovou pandémiou.

Hurikán okrem iného zničil
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP/Eric Gay)

Hurikán ohrozuje aj ďalší americký štát Havaj ležiaci v Pacifiku. Douglas dosiahol tiež prvú kategóriu, no zatiaľ nie je celkom jasné, či Havaj zasiahne priamo alebo ho tesne minie. Najväčšími hrozbami sú silný príboj, nárazový vietor a prívalové zrážky. Havaj zasiahli od roku 1900 iba dva hurikány: Iniki v roku 1992 (kategória 4) a Dot v roku 1959 (kategória 1). Do jeho blízkosti sa dostali hurikány v rokoch 2016 a 2018.

Hurikán pri Havaji silnie
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP/Eugene Tanner)

Viac o téme: HurikánTropická búrkaUSATexasHavaj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu