°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

V Macedónsku sa začali trojdňové predčasné parlamentné voľby: KORONAVÍRUS ich nezastavil

V Severnom Macedónsku sa začali trojdňové predčasné parlamentné voľby
V Severnom Macedónsku sa začali trojdňové predčasné parlamentné voľby
Zdroj: SITA/AP/Boris Grdanoski
14.07.2020 06:53

SKOPJE - V Severnom Macedónsku sa v pondelok mohli predčasných parlamentných volieb zúčastniť aj ľudia nakazení koronavírusom či osoby v domácej karanténe - úradníci im volebné urny doniesli priamo domov. Informovala o tom agentúra AP.


Odštartovali sa tak trojdňové parlamentné voľby, ktoré sa mali pôvodne konať 12. apríla, avšak odložili ich v dôsledku koronavírusovej pandémie a trvania núdzového stavu. Macedónsko momentálne eviduje 5000 ľudí v domácej karanténe - na voľby sa zaregistrovalo zhruba 700 z nich. Väzni, dôchodcovia a chorí ľudia odvolia v utorok, teda deň predtým, ako sa v stredu otvoria volebné miestnosti.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Macedónsko od januára riadi dočasná vláda a krajina má rozpustený parlament. Stalo sa tak po odchode premiéra Zorana Zaeva, ktorý z funkcie odstúpil po tom, ako Európska únia (EÚ) nestanovila dátum prístupových rokovaní o členstve tejto balkánskej krajiny v EÚ. Parlament si potom zvolil dočasnú vládu s poslancami z oboch najsilnejších politických strán, ktorej jedinou úlohou bolo zorganizovať predčasné voľby, vysvetlila AP.

V Severnom Macedónsku sa
Zdroj: SITA/AP/Boris Grdanoski

Predbežné prieskumy verejnej mienky naznačujú tesný duel medzi dvoma stranami - bývalou vládnou stranou sociálnych demokratov a stredovo-pravicovou opozičnou stranou VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia - Demokratická strana macedónskej národnej jednoty).


Galéria

V Severnom Macedónsku sa V Severnom Macedónsku sa

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články