°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

Konflikt medzi Ruskom a Českom: Moskva sa chystá reagovať v štýle oko za oko

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP
07.06.2020 06:39

MOSKVA - Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová v sobotu uviedla, že Rusko odpovie na rozhodnutie Českej republiky vyhostiť dvoch ruských diplomatov v duchu zásady "oko za oko".


"Praha úmyselne zasadila úder rôznym oblastiam rusko-českej spolupráce". Zacharovová poznamenala, že Rusko prijme odvetné opatrenia s určitosťou. "Tento akt určite zohľadníme pri budovaní vzťahov s Českou republikou," uviedla.

Vyhostiť dvoch ruských diplomatov sa Česká republika rozhodla v reakcii na vyšetrovanie úniku informácie o tom, že do Česka prišiel agent ruských tajných služieb s jedom ricín, ktorého bezpečnostné úrady vyhodnotili ako riziko pre pražského primátora Zdeňka Hřiba, starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa a starostu katastrálneho územia Prahy Řeporyje Pavla Novotného.

Tieto informácie, ktoré českým tajným službám posunul jeden zo zamestnancov ruského veľvyslanectva, však boli vymyslené, čo podľa českého premiéra Andreja Babiša poškodilo česko-ruské vzťahy a bezdôvodne zaťažilo bezpečnostné zložky.

Ruské veľvyslanectvo v Prahe medzičasom reagovalo, že tento krok českej vlády považuje za nepriateľský. Námestník šéfa ruskej štátnej agentúry Rossotrudničestvo Michail Brjuchanov potvrdil, že ruskí diplomati odídu z Prahy v nedeľu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články