°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Francúzska armáda zabila lídra severoafrickej odnože al-Káidy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
06.06.2020 06:05

PARÍŽ - Francúzske vojenské sily zabili pri operácii v Mali lídra severoafrickej odnože teroristickej siete al-Káida, oznámila v piatok večer francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.


Alžírčan Abdalmálik Drúkdál bol vodcom skupiny známej ako al-Káida v islamskom Maghrebe (AQIM). O život prišiel vo štvrtok v meste Tessalit na severovýchode Mali, pričom "zneškodnení" boli aj viacerí z jeho blízkych spolupracovníkov.

"Francúzske ozbrojené sily 3. júna s podporou svojich miestnych partnerov zabili emira al-Káidy v islamskom Maghrebe Abdalmálika Drúkdála a viacero z jeho najbližších spolupracovníkov počas operácie v severnom Mali," uviedla Parlyová.

"Gratulujem a ďakujem všetkým tým, ktorí umožnili a vykonali túto odvážnu operáciu, ktorá zasadila ťažký úder týmto teroristickým skupinám," citovala ministerku agentúra DPA. Skupina AQIM sa snaží útokmi a únosmi narušiť stabilitu severoafrických štátov ako Tunisko, Mali, Mauritánia, Alžírsko a Burkina Faso. Drúkdál skupinu ešte pod iným názvom založil v roku 1998 a viedol ju až doteraz. V roku 2006 prisahal vernosť al-Káide. Jeho organizácia viackrát uniesla a zavraždila turistov v regióne.

Francúzsko má pri svojej protiteroristickej misii Barkhane nasadených v rozľahlom regióne Sahel okolo 4500 vojakov. V Mali sa okrem toho o stabilizáciu krajiny usiluje aj misia OSN. "Tento dôležitý boj za slobodu a stabilitu v tomto regióne je veľkým úspechom," zdôraznila Parlyová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články