°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

V Izraeli sa začal sledovaný proces s premiérom Netanjahuom: Ten všetky obvinenia odmieta

Začal sa proces s premiérom Netanjahuom
Začal sa proces s premiérom Netanjahuom
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariel Schalit, Ronen Zvulun
24.05.2020 15:07

JERUZALEM - Proces s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, obžalovaným z korupcie, sa v nedeľu začal v Jeruzaleme. Politik pri príchode na súd znova všetky obvinenia voči svojej osobe odmietol s tvrdením, že cieľom je zosadiť silného pravicového lídra. Informovala o tom agentúra DPA.


Netanjahu (70) je prvým úradujúcim predsedom izraelskej vlády, ktorého postavili pred súd. V troch rôznych kauzách čelí obvineniam z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva. Sám akékoľvek previnenie odmieta a hovorí o "honbe na čarodejnice". Najdlhšie pôsobiaci premiér Izraela by z funkcie musel odstúpiť len v prípade, že ho uznajú za vinného. Proces pritom môže trvať aj niekoľko rokov.

Netanjahu vo vyjadreniach pre novinárov pri príchode na proces žiadal, aby bolo celé pojednávanie vysielané naživo a verejnosť tak mohla vidieť, že je nevinný. Políciu a prokuratúru súčasne obvinil, že žalobu proti nemu vykonštruovali. "Cieľom je zosadiť silného pravicového premiéra a tak zbaviť národný tábor vedenia krajiny na mnoho rokov," vyhlásil.

Začal sa proces s
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariel Schalit, Ronen Zvulun

"Kým sa médiá budú naďalej zaoberať týmito nezmyslami, falošnými a nafúknutými prípadmi, ja budem naďalej viesť štát Izrael a zaoberať sa otázkami, na ktorých vám skutočne záleží," citovala ho agentúra AP. Zmienil sa pri tom o oživovaní ekonomiky a pokračovaní v boji proti novému koronavírusu pred možnou druhou vlnou jeho šírenia. V Jeruzaleme medzitým stovky ľudí demonštrovali proti Netanjahuovi i na jeho podporu. Odporcovia predsedu vlády sa zišli pred jeho oficiálnou rezidenciou, zatiaľ čo stúpenci vrátane popredných členov jeho strany Likud pred budovou súdu.

Nedeľňajšie prvé pojednávanie na jeruzalemskom okresnom súde, na ktorom Netanjahuovi prečítajú obžalobu, je vyvrcholením rokov vyšetrovania. Politický líder je obvinený okrem iného z ovplyvňovania médií a poskytovania politických služieb podnikateľom výmenou za luxusné dary, píše DPA. Žalobu voči nemu vzniesli oficiálne v januári, začiatok procesu však z pôvodného termínu 17. marca odložili vzhľadom na pandémiu. Pred troma sudcami by mali vypočuť viac ako 300 svedkov.

Benjamin Netanjahu
Zdroj: SITA/Ronen Zvulun/ Pool photo via AP

Ak by Netanjahua uznali za vinného z úplatkárstva, hrozil by mu trest do desať rokov väzenia. Za podvod a  porušenia dôvery by bol maximálny trest tri roky. Netanjahu len minulú nedeľu zložil znova prísahu predsedu vlády. Jeho piate funkčné obdobie je však vzhľadom na korupčný proces považované za mimoriadne kontroverzné.

Skončil sa prvý deň súdneho procesu

Prvý deň súdneho procesu s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, obžalovaným z korupcie, sa v nedeľu v Jeruzaleme skončil približne po hodine. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Politik prehovoril v súdnej sieni iba vtedy, keď potvrdzoval svoju totožnosť, a súd odročil proces už okolo 15.00 h SELČ.

Tím obhajcov tohto ostrieľaného lídra požiadal o dlhý odklad, aby mohol dôkladne preskúmať dôkazový materiál. Termín ďalšieho súdneho pojednávania nebol stanovený.


Galéria

Začal sa proces s Začal sa proces s Benjamin Netanjahu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články