Streda, 22. september 2021. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Veľký deň pre Turecko a Izrael: V Istanbule pristálo prvé izraelské lietadlo od roku 2010

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Rob Griffith
24.05.2020 16:09

TEL AVIV - Lietadlo izraelskej štátnej leteckej spoločnosti El-AL pristálo v nedeľu v Istanbule, aby naložilo materiálnu humanitárnu pomoc pre USA, informovala agentúra DPA. Išlo o prvý priamy let z Izraela do Turecka od krízy v roku 2010.


Do lietadla typu Boeingu 787 Dreamliner v Istanbule naložia približne 24 ton materiálu, ktorý bude prepravený do USA s cieľom pomôcť tejto krajine v boji s nákazou koronavírusu SARS-CoV-2. Spoločnosť El-Al dostala povolenie uskutočniť tento týždeň dva humanitárne lety, uvádza na svojej webovej stránke denník The Jerusalem Post. Spoločnosť údajne turecké úrady požiadala o povolenie obnoviť pravidelné lety do Turecka.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

El-Al počas krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu niektoré svoje lietadlá prispôsobila tak, aby mohli prepravovať náklad. Izraelské sily v máji 2010 zasiahli proti tureckým aktivistom, ktorí sa pokúsili prelomiť námornú blokádu pásma Gazy. O život prišlo desať aktivistov na lodi Mavi Marmara, ktorá podľa izraelských zdrojov smerovala do pásma Gazy s nákladom humanitárnej pomoci.

Diplomatické vzťahy medzi Izraelom a Tureckom sa po tejto udalosti zhoršili. Izrael v roku 2016 vyplatil Turecku dohodnutých 20 miliónov dolárov (17,9 mil. eur) ako odškodné. Napätie medzi krajinami však stále pretrváva, pripomína DPA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články