°C

Streda, 8. júl 2020. Meniny má Ivan, zajtra Lujza.

FOTO V Kazachstane bezpečne pristála americko-ruská posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice

V Kazachstane bezpečne pristála americko-ruská posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice
V Kazachstane bezpečne pristála americko-ruská posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice
Zdroj: SITA/Roscosmos Space Agency via AP
17.04.2020 08:45

MOSKVA - Návratový modul kozmickej lode Sojuz MS-15, na ktorého palube boli kozmonauti vracajúci sa z viac ako 200-dňovej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), v piatok bezpečne pristál v oblasti neďaleko mesta Džezkagan v Kazachstane. Informovala o tom agentúra Interfax.


Na palube modulu boli astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Andrew Morgan a Jessica Meirová a ich ruský kolega Oleg Skripočka. Morgan v rámci svojej prvej misie vo vesmíre počas 272 dní pobytu na ISS uskutočnil sedem vesmírnych vychádzok, z ktorých štyri mali zlepšiť a predĺžiť životnosť alfamagnetického spektrometra stanice, ktorý hľadá dôkazy o temnej hmote vo vesmíre.

V Kazachstane bezpečne pristála
Zdroj: SITA/Roscosmos Space Agency via AP

Meirová a Skripočka strávili na ISS 205 dní. Meirová spoločne so svojou americkou kolegyňou Christinou Kochovou absolvovali tri vesmírne vychádzky, pričom šlo o prvý prípad, keď ich podnikli len ženy. Agentúra AP pripomenula, že táto posádka sa vrátila na Zem presne 50 rokov po tom, ako v Tichom oceáne po neúspešnej misii pristála posádka Apolla 13. Jej cieľom bolo uskutočniť tretie pristátie ľudskej posádky na povrchu Mesiaca, tentoraz v oblasti Fra Mauro.

Počas letu však došlo k výbuchu jednej z kyslíkových nádrží, ktorý vážne poškodil servisný modul. Pozemskému riadiacemu centru sa však podarilo vyvinúť núdzové scenáre, vďaka ktorým sa podarilo posádku dopraviť živú naspäť na Zem. Na motívy tejto udalosti a knihy kapitána lode Jima Lovella natočil režisér Ron Howard v roku 1995 film s názvom Apollo 13, v ktorom hlavnú úlohu Jima Lovella stvárnil herec Tom Hanks.

V Kazachstane bezpečne pristála
Zdroj: SITA/Roscosmos Space Agency via AP

Novým veliteľom ISS sa teraz namiesto Rusa Skripočku stal americký astronaut Chris Cassidy. Spolu s kozmonautmi Anatolijom Ivanišinom a Ivanom Vagnerom dorazili na ISS 9. apríla kozmickou loďou Sojuz. Príprava ich misie na ISS sa pre pandémiu koronavírusu konala v podmienkach zvýšenej bezpečnosti.


Galéria

V Kazachstane bezpečne pristála V Kazachstane bezpečne pristála V Kazachstane bezpečne pristála

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články