°C

Sobota, 31. október 2020. Meniny má Aurélia, zajtra Denisa.

KORONAVÍRUS Lídri krajín G20 sa zaviazali na spoluprácu v boji proti pandémii

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: FOTO TASR/AP
26.03.2020 17:50

RIJÁD - Krajiny skupiny G20 sa vo štvrtok prostredníctvom videosummitu, na ktorý vyzval saudskoarabský kráľ Salmán, zaviazali na spoluprácu v boji proti pandémii koronavírusu a oznámili, že do svetovej ekonomiky nalejú päť biliónov dolárov (viac ako 4,5 bilióna eur). Informovali o tom agentúry AFP a DPA.


Lídri v spoločnom vyhlásení oznámili, že členské krajiny G20 podniknú nevyhnutné kroky v oblasti zdravotníctva a zabezpečia primerané finančné zdroje na boj proti pandémii a ochranu občanov. Suma päť biliónov dolárov má zmierniť spoločenské, hospodárske a finančné následky pandémie.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Takisto sa zaviazali na spoluprácu s medzinárodnými organizáciami, ako sú Medzinárodný menový fond (MMF), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), a bankami s cieľom uvoľniť finančné prostriedky na podporu rozvojových krajín.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel, ktorí sa na videosummite tiež zúčastnili, sa lídrom krajín skupiny G20 poďakovali za prejavenú solidaritu voči Európskej únii a jej členským štátom, ktoré sú najviac postihnuté krízou. Von der Leyenová a Michel takisto zdôraznili, že EÚ je oddaná medzinárodnej spolupráci v boji s pandémiou a bude pokračovať pomáhať zraniteľným krajinám a spoločenstvám vo svete, najmä v Afrike.
 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: FOTO TASR/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články