°C

Štvrtok, 2. apríl 2020. Meniny má Zita, zajtra Richard.

KORONAVÍRUS Pentagón nariadil úplné zastavenie pohybu amerických síl v zahraničí

Americký minister obrany Mark Esper
Americký minister obrany Mark Esper
Zdroj: SITA/Army Staff Sgt. Nicole Mejia/Department of Defense via AP
26.03.2020 06:23

WASHINGTON - Minister obrany USA Mark Esper vydal nariadenie, ktorým na 60 dní zastavuje akýkoľvek pohyb, presun a cestovanie amerických síl pôsobiacich v zahraničí. Príkaz má pomôcť zastaviť šírenie koronavírusu v radoch americkej armády, vysvetlil Esper v stredu tlačovej agentúre Reuters.


Esper v interview povedal, že príkaz platí pre všetky americké sily, civilný personál a rodiny, ale poznamenal, že budú platiť aj niektoré výnimky. Jednou takou bude aj prebiehajúce znižovanie počtu amerických vojakov v Afganistane, ktoré bude podľa slov Espera pokračovať.

"Účelom je zaistiť, aby sme nepriniesli vírus domov, nenakazili ostatných a nešírili ho ani v radoch armády," spresnil Esper. Toto opatrenie je dosiaľ najrozsiahlejšie a postihne americké ozbrojené sily po celom svete. Pokiaľ ide o výnimku v Afganistane, Spojené štáty sa zaviazli, že znížia počet svojich vojakov v tejto krajine na 8600, a to do 135 dní od februárového podpísania dohody s radikálnym hnutím Taliban.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku.


Úplné stiahnutie všetkých amerických a koaličných síl z Afganistanu má nastať do 14 mesiacov od podpisu spomínanej dohody, ak však Taliban dodrží svoje záväzky obsiahnuté v dohode. Armáda USA v stredu oznámila, že z dôvodu šírenia koronavírusu zvyšuje úroveň ochrany zdravia svojho personálu na základniach po celom svete, keďže priznala, že v radoch amerických vojakov sa neustále zvyšuje počet infekcií.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Army Staff Sgt. Nicole Mejia/Department of Defense via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články