°C

Nedeľa, 31. máj 2020. Meniny má Petronela, Petrana, zajtra Žaneta.

Nemocnica prišla o pol milióna! Účtovníčka naletela na podvodný e-mail, potom prišlo kruté vytriezvenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
07.03.2020 15:49

SUŠICE – Jedna chyba účtovníčky pripravila nemocnicu o pol milióna korún (vyše 19,5-tisíca eur). Žena sa nechala nachytať na podvodný e-mail. Prípadom sa už zaoberá polícia. Tá však varuje, že tento prípad nie je ojedinelý.


Účtovníčka reagovala na výzvu svojho „nadriadeného“. Podvodník prostredníctvom e-mailu žiadal preplatenie investícií. Súčasťou správy bol aj bankový účet. „Že spravila chybu, si uvedomila až potom, čo jej prišiel ďalší podvodný e-mail. Okamžite sme kontaktovali políciu a podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Teraz čakáme na výsledok vyšetrovania,“ povedal pre denník Právo riaditeľ nemocnice Václav Rada.   

Čítajte aj: Kamarátovi cez Facebook poslala telefónne číslo, potom začala prichádzať o peniaze, FOTO ako dôkaz

Podľa neho bol e-mail z adresy info@quickreply.org zaslaný v češtine. „Na prvý pohľad ale nebolo úplne jasné, že ide o podvod, na druhej strane sa to ale dalo odhaliť. Z môjho pohľadu ide o zlyhanie dotyčnej pracovníčky, ktorá síce mala oprávnenie tak vysokú čiastku preplatiť, ale urobila to bez akéhokoľvek priloženého dokladu, ako je napríklad faktúra alebo objednávka,“ zdôraznil Rada.

Žena.
Zdroj: Getty Images

Policajná hovorkyňa Dana Ladmanová potvrdila, že kriminalisti sa prípadom zaoberajú. „Začali sme úkony trestného konania pre podozrenie zo spáchania podvodu. V prípade odhalenia hrozí páchateľovi až osem rokov väzenia,“ objasnila Ladmanová.

Hovorkyňa polície sa domnieva, že podvodník sa v e-mailovej komunikácii s dotyčnou vydával za jej nadriadeného. „Najprv sa pýtal, akú finančnú hotovosť majú k dispozícii, a potom pod určitou zámienkou dojednal s účtovníčkou zaslanie peňazí,“ skonštatovala Ladmanová. Tá súčasne upozornila, že tento prípad nebol jediný.


Galéria

Ilustračné foto Žena. Ilustračné foto

Nástroje k článku


Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články