Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Prebehlíci z KĽDR sa v Južnej Kórei chystajú založiť politickú stranu

Tche Jong-ho
Tche Jong-ho
Zdroj: Profimedia
18.02.2020 11:55

SOUL - Severokórejskí prebehlíci v Južnej Kórei sa chystajú založiť svoju politickú stranu, vôbec prvý takýto subjekt v tejto krajine. Úlohou zamýšľanej strany má byť snaha o demokratizáciu KĽDR a tiež lepšia ochrana práv takýchto osôb, informovala v utorok agentúra Jonhap.


Približne 200 severokórejských prebehlíkov sa v utorok zišlo v Soule, aby predstavili spustenie prípravného výboru na založenie novej strany, provizórne nazvanej Medzikórejská strana zjednotenia. K takémuto kroku pristúpili len necelé dva mesiace pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 15. apríla.

Nová politická strana má zastupovať práva Severokórejčanov a prebehlíkov a snažiť sa napríklad tiež o zlepšenie ľudských práv v KĽDR. "Vytvoríme stranu, ktorá obsiahne spoločné znaky aj rozdiely všetkých 80 miliónov ľudí žijúcich na Juhu i na Severe," uviedli organizátori podujatia vo vyhlásení. "Budeme sa zaoberať aj najhorším porušovaním ľudských práv a zúfalou realitou Severokórejčanov, ktorí nepoznajú slobodu či ľudské práva," dodali.

Zakladateľov novej strany prišiel podporiť aj Tche Jong-ho, bývalý vysoko postavený severokórejský diplomat — zástupca vedúceho diplomatickej misie na ambasáde KĽDR v Londýne, ktorý v roku 2016 utiekol do Južnej Kórey.

"Dnes som tu, aby som svojich severokórejských druhov podporil v tejto ťažkej úlohe a zablahoželal (im) k vytvoreniu strany severokórejských prebehlíkov... Keď založíme stranu, pridá sa viac prebehlíkov a ďalší Severokórejčania odídu z Severnej do Južnej Kórei," povedal.

Samotný Tche Jong-ho vstúpil začiatkom februára do najväčšej kórejskej opozičnej strany, Slobodnej strany Kórey, a oznámil, že ak ho zvolia do parlamentu, bude sa snažiť o zjednotenie oboch Kóreí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články