°C

Sobota, 31. október 2020. Meniny má Aurélia, zajtra Denisa.

Vo Vancouveri začali boj proti predávkovaniu: Do prevádzky uviedli automat na silné opioidy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
17.02.2020 21:22

VANCOUVER - V kanadskom meste Vancouver uviedli do prevádzky automat na silné opioidy v snahe bojovať proti rastúcemu počtu predávkovaní. Správu priniesol britský denník The Guardian. Automat s názvom "MySafe" poskytuje závislým prístup k predpísanému množstvu kvalitného hydromorfónu. Ide o opioid približne dvakrát silnejší ako heroín.


S nápadom prišiel profesor epidemiológie na Univerzite Britskej Kolumbie doktor Mark Tyndall. Cieľom je znížiť počet úmrtí spôsobených predávkovaním, ktoré minulý rok stúplo na 395. "Myslím, že z etického hľadiska potrebujeme ľuďom ponúknuť bezpečnejší zdroj," povedal. "Cieľom je, aby namiesto neznámeho fentanylu z bočnej uličky mali ľudia prístup k drogám na farmaceutickej úrovni."

Vancouver počas uplynulých rokov rozbehol už niekoľko projektov zameraných na zníženie rizika pre ľudí závislých od drog. V roku 2003 ako prvé severoamerické mesto zaviedol bezpečné priestory, kde si drogovo závislí môžu drogu podať pod odborným dohľadom. Existujú takisto programy, v rámci ktorých sa závislí môžu dostať k vysokokvalitnému heroínu.  


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články