°C

Piatok, 10. apríl 2020. Meniny má Igor, zajtra Július.

Na Antarktíde padol absolútny rekord v histórii meraní! FOTO Raritu hlásia aj z Arktídy

Sopka Erebus v Antarktíde
Sopka Erebus v Antarktíde
Zdroj: Getty Images
16.02.2020 00:00

ANTARKTÍDA/ARKTÍDA - Antarktídu sužuje mimoriadne teplé počasie. Teplota sa tam vyšplhala až na +20,7 °C. Meteorológovia uviedli, že ide o najvyššiu nameranú teplotu v histórii meraní. V Arktíde v týchto dňoch bola nameraná najväčšia rozloha ľadu na februárový dátum za posledných 11 rokov.


Rekordne vysoká teplota v Antarktíde

Rekordná teplota v oblasti Antarktídy bola nameraná vo štvrtok na stanici nachádzajúcej sa na ostrove Seymour. Seymour leží na súostroví v najsevernejšej časti Antarktídy. Teplota po prvý raz v histórii meraní pokorila hranicu +20 °C.       

Najteplejší deň v histórii meraní zaznamenala aj argentínska časť Antarktídy. Uplynulý štvrtok sa teplota na najsevernejšom výbežku Antarktického poloostrova vyšplhala až +18,3 °C.

Teplota nameraná na argentínskej vedeckej stanici Esperanza tak prekonala doterajší rekord z marca 2015, keď bolo nameraných +17,5 °C. Informoval o tom portál iMeteo.sk.

V Arktíde je najväčšie množstvo ľadu za posledných 11 rokov

V tomto týždni bolo v oblasti Arktídy a v priľahlých oblastiach nameraných približne 14,7 milióna kilometrov štvorcových ľadu, čo je na aktuálny februárový dátum pre túto oblasť najväčšie množstvo ľadu za posledných 11 rokov. Na svojej sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Na Antarktíde padol absolútny
Zdroj: FB/SHMÚ

„Pritom v miernych šírkach Európy, Ázie a veľkej časti Severnej Ameriky (s výnimkou Aljašky a časti Kanady) je zima zatiaľ väčšinou mierna. Práve fakt, že nedochádza k častejšiemu a rozsiahlejšiemu "vylievaniu" arktického vzduchu do miernych šírok napomáha k nárastu plochy morského ľadu v oblasti Arktídy,“ skonštatoval hydrometeorologický ústav.

Na Antarktíde padol absolútny
Zdroj: FB/SHMÚ


Galéria

Sopka Erebus v Antarktíde

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články