Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Pokrokoví Švajčiari dali najavo svoj názor: Vyše polovica hlasovala za zákaz diskriminácie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Andreea Alexandru
09.02.2020 16:33

ŽENEVA - Šesťdesiatdva percent Švajčiarov podporilo v nedeľňajšom referende zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie. Vyplýva to odhadov, ktoré zverejnil Inštitút pre prieskum verejnej mienky Gfs.bern, pričom štatistická odchýlka predstavuje tri percentá. Informovala o tom agentúra AFP.


Švajčiarsky parlament koncom roku 2018 schválil rozšírenie existujúceho antidiskriminačného zákona, na základe ktorého sa za nelegálne považuje verejné hanobenie, diskriminovanie a vzbudzovanie nenávisti na základe sexuálnej orientácie daného človeka. Nový zákon tak rozšíri aktuálnu legislatívu zakazujúcu diskrimináciu a podnecovanie nenávisti na základe etnickej príslušnosti či náboženstva o zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie. Kritici tohto kroku však namietali, že to obmedzí slobodu vyjadrovania a zozbierali dostatočný počet hlasov na to, aby bolo vyhlásené referendum. Referendá sa vo Švajčiarsku konajú niekoľkokrát za rok a umožňujú tak občanom priamym spôsobom sa vyjadriť k tamojšej politike.

Na základe nového zákona by majitelia reštaurácií, kín a prevádzkovatelia verejných služieb, ako napríklad plavární, nesmeli odmietnuť vstup ľuďom na základe ich sexuálnej orientácie. Tento zákon podporujú vo Švajčiarsku všetky hlavné politické strany s výnimkou pravicovo-populistickej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články