°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

VIDEO Demonštrácie v Bagdade: Najmenej 27 ľudí utrpelo zranenia pri zrážkach s irackými silami

Protesty v Bagdade.
Protesty v Bagdade.
Zdroj: TASR/ AP Photo/Khalid Mohammed
25.01.2020 14:40

BAGDAD - Najmenej 27 protestujúcich utrpelo zranenia pri zrážkach s irackými bezpečnostnými silami, ku ktorým došlo v sobotu na bagdadskom Kíláního námestí, kde sa príslušníci irackej armády pokúsili odstrániť betónové bariéry postavené demonštrantmi. Informovala o tom agentúra DPA.


Jeden z účastníkov protestu pre DPA uviedol, že bezpečnostné sily použili proti demonštrantom slzotvorný plyn a ostrú muníciu a podpaľovali stany postavené na ceste vedúcej k Námestiu oslobodenia (Mídán at-Tahrír) v centre Bagdadu. Ešte predtým operačné velenie bezpečnostných síl v Bagdade uviedlo, že úrady otvorili cestu Muhammada Kásima a ostatné komunikácie v okolí Námestia oslobodenia.

Medzičasom protestujúci v irackých mestách Basra, Nadžáf či Karbalá uposlúchli výzvu vplyvného šiitského duchovného Muktadu as-Sadra, aby rozmontovali stany a opustili protestné tábory. Násilné zrážky demonštrantov s príslušníkmi bezpečnostných zložiek sa v Bagdade, ako aj ostatých častiach Iraku začali v pondelok skoro ráno, pričom podľa DPA súvisia s plánom irackého prezidenta Barhama Sáliha vymenovať nového premiéra. Rozhnevané davy sa pokúšali blokovať hlavné cesty do významných miest a narušiť fungovanie škôl, univerzít a verejných úradov.

Masové protesty v Bagdade a v prevažne šiitských provinciách na juhu Iraku sa začali v októbri 2019. Protestujúci, zväčša mladí ľudia, žiadajú reformu politického systému, ktorý je podľa nich hlboko skorumpovaný a udržiava väčšinu Iračanov v chudobe.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ CBS News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články