°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

V Davose údajne zmarili operáciu ruských tajných služieb: Terčom mal byť Browder

Bill Browder už viac v Rusku nie je vítaný.
Bill Browder už viac v Rusku nie je vítaný.
Zdroj: genevasummit.org
21.01.2020 13:00

DAVOS - Švajčiarske bezpečnostné sily údajne počas prebiehajúceho Svetového ekonomického fóra v Davose zmarili operáciu ruských tajných služieb, ktorej terčom mal byť britský finančník Bill Browder.


"Vydávali sa za inštalatérov, keď ich zadržali, preukázali sa diplomatickými pasmi a opustili krajinu," napísal v utorok na Twitteri samotný Browder. Bill Browder, ktorý je prezidentom investičného fondu Hermitage Capital, vedie proti Rusku medzinárodnú kampaň v súvislosti s podozrivým úmrtím svojho kolegu, moskovského právnika Sergeja Magnitského.

Browder bol v rokoch 1995-2007 najväčším zahraničným investorom do portfólií v Rusku. Okrem toho bol zamestnávateľom právnika Magnitského, ktorého smrť vo vyšetrovacej väzbe v roku 2009 vyvolala v Rusku pobúrenie a škandál, keďže sa objavili podozrenie, že bol týraný a nebola mu poskytnutá lekárska starostlivosť. 

V lete roku 2013 obvodný súd v Moskve uznal zosnulého Magnitského i Browdera za vinných z daňových únikov vo výške pol miliardy rubľov. Týmto verdiktom sa skončilo dlhé súdne konanie, ktoré rodina zosnulého právnika, obrancovia ľudských práv i advokáti Hermitage Capital bojkotovali, lebo ho považovali za absurdné. Išlo totiž o vôbec prvý súd s mŕtvym človekom v ruskej histórii.

Browdera ruský súd odsúdil na deväť rokov väzenia; Magnitskij unikol vysokému trestu len preto, že sa ho nedožil. Ruské úrady v roku 2014 vyhlásili po Browderovi medzinárodné pátranie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články